Skalne Sudety (5) – Góry Wałbrzyskie i Kamienne

Opuszczamy obfity w skały rejon Sudetów Zachodnich i przenosimy się w pasma Sudetów Środkowych. Na pierwszy ogień idą:

Góry Kamienne i Wałbrzyskie

1. Krucza Skała

Okazałe porfirowe urwisko zajmujące zachodni kraniec Gór Kruczych. Można je podziwiać zarówno od dołu – z doliny Raby (szlak niebieski), jak i wejść na położoną powyżej platformę widokową z ładnym widokiem na masyw Szerokiej z doliną Miłości, Wzgórza Szczepanowskie oraz Karkonosze.

Dojście: z Ulanowic (kościółek) za znakami zielonymi [1 km/150 m podejścia]

Pod Kruczą Skałą

2. Skały na Jagodniku

Najładniejsze chyba zgrupowanie w Górach Wałbrzyskich zajmuje zbocza Jagodnika (619 m) w północnym ramieniu Trójgarbu. Zarówno zbocza partii szczytowych, jak i położony poniżej wąwóz zdobią ściany skalne o wysokości do kilkudziesięciu metrów. Gęsty las mieszany porastający stoki, złożony głównie z buków, sprawia że skały są najlepiej widoczne w sezonie zimowym i wczesno-wiosennym.

Dojście: z Nowych Bogaczowic za znakami żółtymi [3 km/150 m podejścia]

Wąwóz skalny pod Jagodnikiem

3. Czerwone Skałki

Porfirowe urwisko opadające na północno-zachodnie zbocza Suchawy. Nad rozległym piarżyskiem sterczą rdzawe turnie o wysokości do 30 metrów. Skały znajdują się poza szlakami turystycznymi, choć niedaleko uczęszczanej Przeł. Trzech Dolin. Są widoczne np. z wierzchołka pobliskiej Kostrzyny, przez który przebiega szlak niebieski z Andrzejówki do Sokołowska.

Dojście: z Sokołowska za znakami żółtymi, potem bez znaków [3 km/250 m podejścia]

Pod Czerwonymi Skałkami

4. Skalna Brama

Formacja skalna na południowych stokach Rogowca. Poniżej rozciąga się urwisko z krzyżem na szczycie i widokiem na Głuszycę i Góry Sowie, powyżej dalsze melafirowe złomiska, tworzące ongiś naturalne umocnienia zamku Rogowiec. Skalna Brama i otoczenie ładnie prezentuje się od strony wsi Grzmiąca, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym kiedy liczna tu buczyna gubi liście.

Dojście: z Rybnicy Małej za znakami czerwonymi lub z Grzmiącej za znakami żółtymi [2,5 km/350 m podejścia]

Rozdroże pod Rogowcem

5. Grupy skalne Jańskiego Wierchu

Krajoznawcy będą pewnie podnosić, że Jański Wierch to już Góry Jastrzębie, nie Krucze, więc – nie Kamienne. Jednakże, Jański Wierch ze swymi piaskowcowymi i zlepieńcowymi skałkami, tworzącymi grań o ok. kilometrowej długości, stromo opadającą w dolinę Szkła, warty jest odnotowania. Znajdziemy tu skalne grzędy i wystające na południowe zbocza ambony. Na jednej z nich urządzono punkt widokowy na Góry Jastrzębie. Z innych przecinek widać Góry Krucze i Zawory oraz południowo-wschodni kraniec Karkonoszy z okazałą Czerną horą. Grzbietem prowadzi polski szlak zielony.

Dojście: z Okrzeszyna za znakami zielonymi [2 km/280 m podejścia]

Jedna z wychodni na czeską stronę

 

Z Gór Kamiennych i Wałbrzyskich przeskakujemy na:

 

Góry Sowie i Bardzkie

1. Skalny Obryw

Potężne osuwisko-ziemno skalne, które w roku 1598 oderwało się od zbocza Bardzkiej Góry. Na górnej krawędzi, zwieńczonej skalną grzędą stoi krzyż, spod którego rozciąga się ładna panorama przełomu Nysy Kłodzkiej pod Bardem. Osuwisko kończy się ok. 90 metrów poniżej, nad samą Nysą Kłodzką – okazałe bloki skalne, zbudowane głównie z szarogłazów oraz łupków, i piargi widać ze spacerowej ścieżki na wschodnim brzegu rzeki.

Dojście: z Barda za znakami zielonymi [2 km/200 m podejścia]

Pod Skalnym Obrywem

2. Lisie Skały

Skałki to niewielkie – do kilku metrów wysokości, rozrzucone wysoko na stokach Grabiny, nad Sokolcem. Zbudowane są z silnie popękanych gnejsów. Rozciąga się stąd ładny widok na Wielką Sowę.

Dojście: z parkingu na końcu Sokolca za znakami niebieskimi [1,5 km/150 m podejścia]

Lisie Skały

3. Dzikie Skały

Rozłożone na głównym grzbiecie Gór Sowich między Słoneczną a Kalenicą, na obszarze rezerwatu przyrody „Bukowa Kalenica”, który obejmuje jedne z najwyższej położonych partii buczyny w Górach Sowich. Zbudowane z gnejsów skałki mają do 6-7 metrów wysokości. Ongiś znajdował się na nich punkt widokowy. Dziś, żeby obejrzeć okolice trzeba wspiąć się na szczyt stalowej wieży widokowej na pobliskim wierzchołku Kalenicy.

Dojście: od płatnego parkingu na Przeł. Jugowskiej za znakami czerwonymi [2,5 km/250 m podejścia], od parkingu w Bielawie Leśnym Dworku [5 km/600 m podejścia]

Pod Dzikimi Skałami

4. Siedem Sówek

Skalny mur zajmujący zbocze na południowym brzegu dopływu Pieszyckiego Potoku. Tworzą go gnejsowe skałki, widoczne z pobliskiego szlaku żółtego z Kamionek na Starą Jodłę.

Dojście: za znakami żółtymi z Kamionek [1 km/100 m podejścia]

Pod Siedmioma Sówkami

5. Malinowa

Najwyższa kulminacja południowej części Gór Sowich, z niestety zarośniętą już przesieką na spłaszczonym wierzchołku posiada niewielkie, lecz ładne Wysokie Skałki w lesie poniżej.

Dojście: z parkingu leśnego na Przeł. Woliborskiej za znakami czerwonymi (ok. 4 km)

Wysokie Skałki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *