Obři důl (Olbrzymia Dolina)

Największy w Karkonoszach kocioł polodowcowy, z którego bierze początek rzeka Upa. Moreny czołowe będące świadectwem czoła dawnego lodowca sięgają niemal Pecu pod Śnieżką. Ściany kotła mają miejscami wysokość ponad 500 metrów. W skalistych zboczach Studnicznej hory wysoko ponad dnem doliny zawieszone są niewielkie jamy polodowcowe, potężny żleb Čertovej Zahrádki oraz Czarci Grzebień. Popod Równią pod Śnieżką znajduje się podcięta przepaściami nisza Krakonošova zahradka – miejsce legendarnego ogródka Ducha Gór. I rzeczywiście znajdują się tu cenne wysokogórskie rośliny.

Nad Obrzim dolem – widok ze szlaku niebieskiego na Przeł. pod Śnieżką

Opadający z Białej Łąki potok Upa tworzy ciąg kaskad o łącznej wysokości prawie 200 metrów. Część wyższa, zwana Górnym Upskim Wodospadem, w górnej części stosunkowo nieznacznie nachylona liczy 120 metrów wysokości.  Źródliskowa część doliny Upy była miejscem poszukiwań walońskich zbieraczy kruszców i gwarków już w późnym średniowieczu. Czeski jezuita Bogusław Balbin (Balbinus) relacjonuje w swych Rozmaitościach (Miscellanea) o ziemiach Królestwa Czeskiego, wydanych w roku 1679, treść starego rękopisu, wedle którego w roku 1456, w Karkonosze zapuścił się pewien Wenecjanin i idąc z Vrchlabi, przez osiem dni przemierzał góry, szukając złota, ametystów, chalcedonów i innych szlachetnych kamieni. W Olbrzymim Dole miał znaleźć mnóstwo kości ludzi, którzy tu zabłądzili i umarli a między kośćmi cenne kamienie i złoto, które w śmiertelnym uścisku trzymali w dłoni. W XVI stuleciu wydobywano tu rudy żelaza, srebra, arsenu i miedzi.  Na mapie panoramicznej Szymona Huttela w Obřim dole zaznaczonych jest 10 szybów i sztolni, piec hutniczy, warzelnia witriolu i kuźnice. Wojna 30-letnia przyniosła upadek górnictwa, ponowne próby eksploatacji złóż miały miejsce w 1 połowie XIX wieku, zaś po II wojnie światowej Rosjanie poszukiwali tu uranu.

Na szlaku niebieskim przez Obrzy dul

Polana w Olbrzymim dole, w tle urwiska Śnieżki

Świadectwem górniczej przeszłości są wyrobiska, hałdy i stare sztolnie. Przed paroma laty udostępniono turystom dwie trasy w sztolniach Kovarnej (możliwość zakupu biletów w informacji turystycznej w Pecu). Nad kotłem, przy niebieskim szlaku na Przełęcz pod Śnieżką, w pobliżu stacji wodociągowej na Śnieżkę z roku 1912 zwanej Vodarną, znajduje się krzyż  poświęcony pamięci Stefana Dixa, który zginął w 1900 zasypany lawiną. Lawiny w kotle są notowane od zamierzchłych czasów. Z roku 1666 pochodzi wzmianka o zniesieniu przez sunące w dół zbocza masy śniegu dwóch bud pasterskich z ich mieszkańcami. Pod koniec XIX wieku lawina ze zboczy Rużowej hory zasypało dwie budy pasterskie, grzebiąc żywcem 5 ofiar. Obecnie znajduje się tutaj kapliczka z tablicą pamiątkową. W roku 2013 Obrzi dul został uznany w plebiscycie KRNAP (czeskiego parku narodowego) za największą atrakcję czeskich Karkonoszy.

Obri dul from Sniezka
Upska jama – widok ze Śnieżki

 

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK
z PECU POD ŚNIEŻKĄ NA BIAŁĄ ŁĄKĘ

z WIELKIEJ UPY PRZEZ ŚNIEŻKĘ

 

DODATKOWA GALERIA

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *