Olbrzymia przełęcz

Pec pod Śnieżką (770) – znaki niebieskie – Bila Louka (1420) – znaki czerwone – Vyrovka (1355) – znaki zielone – Richterovy Boudy (1140) – znaki czerwone – Pec pod Śnieżką. 15,5 km. Suma podejść: 750 metrów.

Przełęcz Olbrzymów w Górach Olbrzymich to po prostu karkonoska Przełęcz pod Śnieżką tyle, że patrząc od strony naszych południowych sąsiadów. Trasa prowadzi z niewielkiego miasteczka Pec pod Śnieżką (ok. 600 stałych mieszkańców!), od płatnego parkingu (na cały dzień w sezonie letnim trzeba sobie zarezerwować 120 KC) w górę doliny Upy. Nazwa Pec, czyli, po polsku, Piec po prostu, pochodzi od miejscowej huty, w której, w XIX stuleciu obrabiano pozyskane u podnóża Śnieżki rudy miedzi i arsenu.

Parking w Pecu w google street view

Po prawej wznoszą się zbocza Rużovej hory, na których znajduje się dolna stacja “lanovki” na samą Śnieżkę. Szlak niebieski mija jednak placyk pod wyciągiem i wiedzie dalej prosto, wzdłuż Upy. Przechodzimy potok mostkiem na jego lewy orograficznie brzeg i mijając kolejne “boudy” w Rużovym Dole, wchodzimy w świerkowy las.

Pec pod Snezkou - road to lanovka Pec p/Snezkou - river Upa

Upa w Pecu pod Śnieżką / Mostek na Upie w Rużovym Dule

Asfaltowa dróżka biegnie nad potokiem, na którym urządzono ciąg sztucznych progów i kaskad. Najbardziej efektowne ich nagromadzenie ma miejsce przy ujściu do Upy Modrego (tj. Niebieskiego) potoku.

Cascades on the Upa river Upa river - cascade

Where two streams meet One of shrines in Obri dul

Kaskady na Upie / Kapliczka przy drodze do Obrzego dołu

Mijamy odnowioną, kamienną kapliczkę i wychodzimy na malowniczą polankę pod Studniczną horą, której skalisty, Czarci Grzebień góruje ok. 600 metrów nad doliną.

In Obri dul Road up the Obri Dul

Polanka w Obrim dole

Za niewielkim wzgórkiem dochodzimy do Budy w Obrim dole, ze stylizowanymi ławeczkami rzeźbionymi w drewnianych kłodach, i za nią przekraczamy kolejne pasemko lasu.

Obri dul - view of Studnicni hora Bouda v Obrim dole

Przy boudzie w Obrim dole

Na następnej polanie po prawej otwiera się widok na zbocza Śnieżki, po lewej ponownie odsłania Studniczni hora tj. Źródlana Góra z wypływami Białej Łaby oraz Upy.

Meadow at the foot of Snezka Studnicni h. - view from the shrine

Polana przy kapliczce w Obrim dole

Przy kapliczce asfalt się kończy. Tu rozpoczynał się kiedyś spław drewna przy użyciu ryz i klauzur w dół Upy do jej ujścia do Łaby i dalej do kopalń kutnohorskich srebra. W tym miejscu zeszła w lipcu 1897 do Obrzego Dołu lawina ziemna, w wyniku której śmierć poniosło 7 osób. Szlak opuszcza dno doliny i rozpoczyna mozolne podejście ku Kovarnej – czyli, po naszemu, kuźni po prostu. To dawny, XVI-wieczny obszar górniczy, gdzie wydobywano głównie żelazo, ale także miedź i arsen. Nic dziwnego, że tę część Olbrzymiej Doliny nazwano “Na Dołach”.  Na XVI-wiecznej mapie zanotowano także nazwy poszczególnych “dołów” – Boża Pomoc, Obfita Nadzieja, Wielka Żyła, Wielka Ruda. Zachowały się sztolnie kopalni Kovarna o głębokości 140 metrów, które można odwiedzić po uprzednim umówieniu wycieczki w Pecu pod Śnieżką.

Shrine in Obri dul Valley of the Upa

Kapliczka w Obrim dule /  Nad doliną Upy

Za Kovarną jest jeszcze bardziej stromo, choć wędrówkę łagodzą zakosy, którymi poprowadzony jest szlak. Za to widoki są przepiękne – całość przypomina nieco lustrzane odbicie tatrzańskiej Doliny Roztoki – tu za Wołoszyn robi Studniczni hora (po naszemu Góra Źródlana) z Czarcim Grzebieniem, Czarcią Zagrodą i Czarcim Żlebem, zaś za Buczynową Siklawę – opadający z Upskiego Torfowiska po skałach – wodospad Upy.

Studnicni h. - view from ascent to Obri sedlo View of Upska jama

Zbocza Źródlanej Góry i Upska jama z podejścia w rejonie Kowarnej

Over the Obri dul Studnicni hora

Widoki z podejścia z Kovarnej na dolinę Upy

Kolejny zakręt ścieżki doprowadza nas w głęboko wciętą w skalne podłoże dolinę Rudnego potoku przy tzw. Vodarnej – stacji wodociągowej pod Śnieżką. Wybudowano ją w roku 1912 i wtedy też ukończono wodociąg na pobliski wierzchołek. Urządzenie wykorzystywało siłę wody opadającej z góry do ponownego pompowania części wody pod górę. Działało do roku 1957. Skalisty grzbiet Śnieżki z koronką wyciągu krzesełkowego widać kilkaset metrów powyżej, nad żlebem Rudnego potoku.

Vodarna pod Snezkou Rudny potok

Vodarna pod Śnieżką / Rudny potok

Z tego miejsca mamy szerszy wgląd w dolinę Upy, w tym pokonaną przez nas trasę – hen w dole widać zabudowania w Obrim dole, przy których jeszcze niedawno byliśmy.

Panorama from Vodarna Valley of the Rudny

Widok znad Rudnego potoku

Za Vodarną mijamy krzyż Stefana Dixa poświęcony ofierze lawiny sprzed stu lat i wchodzimy w pasmo kosówki. Zyskując wciąż wysokość, podziwiamy coraz szerszą panoramę doliny Upy zakończonej Czerną Horą, a po drugiej stronie – stromymi zboczami Śnieżki.

On slopes of snezka Crest below Snezka

Urwiste zbocza Śnieżki znad Dixuv kriża

Above Dixuv kriz Upper parts of the Upa valley

 Dolina Upy znad Dixuv kriża

Wreszcie robi się w miarę płasko, a kosówka rzednie – jesteśmy już na wysokości Bilej Louki, z której spływa do Obrzego dołu Upa. Możemy stąd podziwiać legendarny ogródek Ducha Gór na tzw. Karkonoszowej zagrodzie.

Dolina Upy Upper parts of Upska jama

Szlak niebieski pod Obrim sedlem

Studniczni hora from the area of Obri sedlo Snezka - view from the blue trail

Studniczni hora z okolic Przeł. pod Śnieżką / Śnieżka z końcowej części podejścia na Obri sedlo

Wkrótce też osiągamy Przełęcz pod Śnieżką ze Śląskim Domem i polsko-czeską granicą. Vis-a-vis Śląskiego Domu, po czeskiej stronie, w miejscu dawnego schroniska Obrzi bouda, znajduje się platforma widokowa na Obrzi dul. Główny akcent panoramy stanowi jednak Śnieżka.

Obri sedlo Snezka - view from Obri sedlo

Przeł. pod Śnieżką / Śnieżka z Przeł. pod Śnieżką

Na przełęczy szlak niebieski od razu odbija od głównej drogi i prowadzi wzdłuż granicy, tuż nad górną krawędzią Upskiej jamy. Cały czas towarzyszą nam widoki na Studniczną horę i Śnieżkę.

Studnicni hora Path to Snezka

Przy szlaku niebieskim do Luczni boudy

Bez nazwy Path to Lucni bouda

Widoki na Śnieżkę z torfowisk między Równią a Źródlaną Górą

Stopniowo kosówka rzednie, a po prawej pojawiają się małe oczka wodne na torfowym podłożu. Po lewej, u źródeł Upy, rozciąga się z kolei, dość płytkie (do 1,2 metra głębokości), Upskie Torfowisko z cennymi gatunkami roślin błotnych.

Fields of dwarf mountain pine Top of Snezka

Śnieżka ze skraju Bilej Louki

Za ciągiem kładek z grubych bali otwiera się przed nami Biała Łąka z widokami na Krkonosz i Jeszted w tle, no i oczywiście okazałym schroniskiem Luczni bouda.

Path to Bila louka Lucni bouda

Biała Łąka

Przy schronisku i Białej Łabie odpoczywamy nieco, racząc się panoramą karkonoskiej “tundry”.

Bile Labe White Elbe

Widok na wschód spod schroniska Luczni bouda

Przy schronisku wybieramy szlak czerwony, który prowadzi pod górę nitką asfaltu na płytkie siodło między Studniczni a Luczni horą, zwane Niebieską Przełęczą (Modre sedlo). Po prawej widać rumowiska skalne pod szczytem Luczni hory.

Above Bila louka Peat bog on Bila Louka

Przy szlaku czerwonym nad Białą Łąką

Po raz ostatni widzimy tak okazale Śnieżkę, zanim zniknie nam za grzbietem Studniczni hory. Mijamy metalowy Rennerowy Krzyż.

Snezka above the plateau Snezka from Lucni hora

Śnieżka ponad Białą Łąką

Na Niebieskim siodle pod Studniczną horą wita nas kamienna kapliczka z tablicami upamiętniającymi ofiary gór. Kapliczka powstała z inicjatywy właścicieli pobliskiej Luczni boudy Rennerów w XIX wieku na pamiątkę śmierci w tym miejscu w roku 1798 przy przewożeniu drzewa stryja właściciela Luczni boudy Jakuba. W roku 1856 zamarzła na miejscu kapliczki córka Jakuba Monika, zaś w kwietniu 1868 w śnieżnej burzy w pobliżu boudy zaginął sam Jakub. Z kolei jego śmierć upamiętnia wzmiankowany wyżej Rennerowy Krzyż.

Pamatnik obetem hor Memorial to victims of mountains

Kapliczka na siodełku pod Studniczni horą

Przekraczamy przełęcz (Modre sedlo; najwyższy punkt na naszej trasie – ok. 1510 m n.p.m.) i rozpoczynamy zejście zboczami Luczni hory. Mimo, że jak się wydaje, jest to południowa strona wcięcie terenu i wysokość powoduje, że długo zalega tu śnieg.

Snowy road to Bila louka Studnicni hora in late May

Majowy śnieg pod Luczni horą

Slopes of Lucni hora Spring ice above Vyrovka

Wierzchołek Luczni hory /  Czerna hora w lodowym pejzażu

Oczywiście, obok wiosennego śniegu, możemy liczyć na widoki obejmujące dolinę Upy ze Studniczni h., Rużovą h. i Czerną h. W tle na horyzoncie, przy dobrej widoczności widać Góry Sowie, Góry Stołowe ze Szczelińcem Wlk. i Skalniakiem oraz Góry Orlickie.

Ruzova hora - from slopes of Lucni h. Upa valley - from Lucni hora

 Panorama z zejścia do Vyrovki, w tle Sudety Środkowe

Nad siodłem przed Vyrovką grzbiet Luczni hory się kończy i po prawej otwiera się “vyhlidka” (zejście od szlaku do drewnianych ławeczek) z ładną panoramą Sedmidoli w otoczeniu Krkonosza, Koteli i Wlk. Szyszaka. Bliżej mamy nietypowe dla Karkonoszy – Kozie Grzbiety z wąską skalistą granią.

Vyhlidka near Vyrovka Wielki Szyszak - view from area of Vyrovka

Punkt widokowy na Sedmidoli

Za wspomnianym punktem widokowym dochodzimy do Vyrovki – górskiego hotelu o niezbyt ciekawej architekturze, następcy XVIII-wiecznej budy pasterskiej pod szczytem Zadniej planiny (1422 m). Vyrovka to po polsku “Puchaczówka” i wiąże się z dawnym określeniem celników czatujących na przemytników w XVIII-XIX w. przy Śląskiej Drodze.

Ascent to Luczni hora Vyrovka

Nad Vyrovką / Vyrovka i Zadnia Planina

Przed schroniskiem należy przy drewnianym rogaczu skręcić w lewo na znak zielony, który stromo obniża się drogą dojazdową z Pecu pod Śnieżką. Nad drzewami widać przybliżający się masyw Czernej hory i Slatinnej strani z podchodzącymi wysoko na stoki osiedlami miasteczka.

Cerna hora - view from Vyrovka Road to Richterovy Boudy

Widoki ze szlaku zielonego pod Vyrovką

Wreszcie mozolne zejście wyprowadza na polankę z budynkiem schroniska Richterovy boudy i… zielonym “orlikiem”. Polanę można ściąć na ukos wydeptaną ścieżką. Przy ławeczkach poniżej schroniska wybieramy szlak czerwony, który odbija od asfaltówki w lewo, między świerki. Ścieżka przewija się przez Szeroki Grzbiet i wychodzi na szeroką stokówkę.

Richterovy Boudy Red trail to Pec p/Snezkou

Richterovy Boudy / Rużova hora z Szerokiego Grzbietu

Szlak czerwony przecina ją i wąską dróżką schodzi między smrekami. Po lewej otwiera się malowniczy widok na Studniczni horę, Śnieżkę i Rużovą horę.

Studnicni h. & Snezka Snezka from Lesni hora

 Studniczni h. i Śnieżka spod Szerokiego Grzbietu

W dole pod nami rozpościera się zielona dolina Modry dul z budynkami samotnych pensjonatów. Historia jej zasiedlenia sięga XVI stulecia.

Modry Dul from Lesni hora Above Modry Dul

Nad Modrym Dolem

Dochodzimy do poprzecznej asfaltowej drogi – tu znaki czerwone prowadzą w prawo, jednakże warto podejść ok. 200 metrów w lewo za szlakiem żółtym na skraj zielonej polany w Niebieskiej Dolinie (Modry dul), by odpocząć w urokliwym otoczeniu.

Modry Dul (Blue Valley) Studnicni hora - view from Modry Dul

W Modrym dole

Wracamy na szlak czerwony, z którym czeka nas jeszcze ok. 2 km zejścia do Pecu pod Śnieżką, obok gospody U Millera, głównie pozbawionym widoków lasem. Wychodzimy prosto na główny parking przy kapliczce (Relaxparku).

Upa valley Wood above Pec p/Snezkou

Dolina Upy z zejścia do Pecu pod Śnieżką / Czeska “twórczość ludowa” w lesie nad Pecem

MAPA TRASY

Najdete nás na mapy.cz
w google maps
KAMERA PRZY TRASIE – SPRAWDŹ POZYCJĘ LUCZNI BOUDA
INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *