Witosza (484 m n.p.m.)

Skaliste,  granitowe wzgórze wznoszące się stromymi stokami ponad centrum Staniszowa, porośnięte mieszanym, głównie liściastym lasem. Ongiś popularny cel wycieczek, z wieżą Bismarcka na szczycie, dziś – niesłusznie zapomniana, kryje interesujący labirynt skalny z szeregiem szczelinowych grot. Najniżej położona jest Skalna Komora – granitowa nisza przykryta potężną skalną płytą (na lewo od szlaku). Powyżej znajduje się jaskinia przelotowa Ucho Igielne – wąska, o długości 8 metrów, a pod samym wierzchołkiem, przy szlaku Pustelnia o 15 metrach długości i do 4 metrów wysokości, zakończona skalnym oknem i urwiskiem.

Rocks of Witosza

Granitowe skały na Witoszy

W burzliwym czasie wojny trzydziestoletniej w okolicy zasłynął “prorok” z Witoszy korzystający z pseudonimu artystycznego Hans Rischmann. Na południe od „Ucha Igielnego” znajduje się Skalna Uliczka — wąski przesmyk (ok. 60 cm szerokości) o długości 4 metrów, między gładkimi blokami skalnymi (przy nieznakowanej ścieżce, która stanowi alternatywny obok szlaku żółtego wariant dojścia na wierzchołek.   Szczyt Witoszy, na którym znajdują się dwa punkty widokowe oferuje panoramę Staniszowa i Karkonoszy – części ze Śnieżką oraz zachodnich partii z Wielkim SzyszakiemŚnieżnymi Kotłami i Szrenicą.

Staniszów from Witosza

Widok ze szczytu Witoszy na zachodnią część Karkonoszy

Dojście od parkingu przy dawnej remizie za znakami żółtymi z możliwością wyboru opisanego powyżej nieznakowanego wariantu. Poniżej, w Staniszowie znajdziemy dwa pałace (obecnie hotele) – dolny, “na wodzie” z roku 1787, przebudowany w XIX w., górny – późnobarokowy (2 połowa XVIII stulecia), który powstał z pierwotnie renesansowego, XVI-wiecznego dworu w otoczeniu parku i dawnych budynków gospodarczych, a także gotycki kościół Przemienienia Pańskiego z końca XV wieku, z barokowym hełmem wieży.

Śnieżka from Witosza
Śnieżka spod szczytu Witoszy
 

MAPA

TRASA
PRZEZ WZGÓRZA ŁOMNICKIE
GALERIA DODATKOWA
One of caves of Witosza
Skalna Pieczara
Path to Witosza
Skalna Uliczka
Yellow trail to Witosza
Zejście z Witoszy
Kopki from Witosza
Widok z Witoszy na Szrenicę i Wysoki Kamień
Path from Witosza to Staniszów
Schodki na Witoszę
Rocky walls of Witosza
Na szlaku żółtym
Rocky gate
Jedna z jaskiń na zboczach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *