Hala Złotówka

Malownicza górska polana (1250-1270 m n.p.m.) położona na spłaszczeniu stokowego ramienia opadającego z Równi pod Śnieżką. Nazwy Złotówki i sąsiedniego Złotego Potoku wskazują, że tereny te mogły być polem eksploracji średniowiecznych poszukiwaczy złota i szlachetnych kamieni.  Biegł tędy dawny trakt przez Karkonosze  – Śląska Droga, znany już w średniowieczu, docierali pasterze i drwale. W 1642 roku istniała tu na pewno buda pasterska, dająca także schronienie wędrowcom. Właściciele słynęli  ze znakomitej nalewki na szyszkach oraz gry na  rogu i trąbie. Stopniowo buda przekształcała się w  typowe  schronisko dla turystów.

Hala Złotówka i Kocioł Małego Stawu ze Smogorni

Otwarto księgę gości, do której wpisał się m.in. romantyk J.W. Goethe, podziwiający tu w 1790 roku wrześniowy wschód słońca. Od roku 1758 buda należała do rodziny Hamplów,  i  pod nazwą Hampelbaude stała się obowiązkowym punktem przystankowym wycieczek na Śnieżkę. W 1896 roku w miejscu drewnianego budynku wzniesiono duży murowany obiekt, który spłonął na prima aprilis roku 1906. Rok później stanęło kolejne schronisko, które przetrwało do dziś. Nowocześnie urządzone, posiadało elektryczne oświetlenie, centralne ogrzewanie oraz pokoje z bieżącą wodą.


Schronisko „Strzecha Akademicka”

Do Karpacza wytyczono tor saneczkowy (dzisiejszy żółty szlak turystyczny), którym mknęły zimą w dół rogate sanie. Obecna nazwa schroniska  „Strzecha Akademicka” pochodzi z okresu po II wojnie światowej, kiedy obiektem opiekowali się krakowscy studenci. W  latach 70-tych otwarto wyciąg orczykowy. Po remoncie w latach 2000-2003 budynek schroniska wyposażono m.in. w saunę. Sprzed schroniska rozciągają się ładne widoki na okolice Karpacza i skalne żebra Kotła Małego Stawu, a także widniejące na horyzoncie Rudawy Janowickie.

Karpacz Gorny from Strzecha Akademicka

Hala Złotówka – widok na Pogórze Karkonoskie i Kotlinę Jeleniogórską, w tle Góry Kaczawskie i Sokole

Około pół kilometra na wschód za znakami żółtymi znajduje się Biały Jar – nisza polodowcowa, miejsce górskiej tragedii z 20 marca 1968 roku, kiedy w lawinie o grubości 24 metrów zginęło 19 osób. Przez Halę Złotówka przebiega szlak niebieski z Karpacza Górnego przez „Samotnię” na Przełęcz pod Śnieżką oraz żółty z Karpacza Białego Jaru do zakrętu Śląskiej Drogi w Białym Jarze.


Widok z rejonu Mysłakowic na Biały Jar (z prawej) i Śnieżkę
Najdete nás na mapy.cz
PROPOZYCJE WYCIECZEK

TRASA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *