Rogowiec (870 m n.p.m.)

Stożkowaty, urwisty szczyt w paśmie sąsiedniego Jeleńca (902 m n.p.m.) w Górach Kamiennych.  Znajdują się tu ruiny zamku, jednego z najwyżej położonych i najtrudniej dostępnych w naszym kraju. Warownię wzniesiono na polecenie księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I zwanego Surowym pod koniec XIII wieku na wyniosłej skale. Rogowiec, wraz ze strażnicami w Radośnie, Nowym Dworze i Grodnie tworzył pas obrony południowej granicy piastowskiego księstwa. Dokumenty krzeszowskich cystersów wzmiankują jako ówczesnego kasztelana zamku Reinczko Schoffa. Niedługo później Rogowiec opanowali rozbójnicy, do których przystał bratanek Bolka I i syn Henryka V Grubego były książę legnicki Władysław, jednak zostali wyparci przez książąt świdnicko-jaworskich. Do roku 1368 na zamku rezydowali urzędnicy Bolka II zwanego Małym, a po jego śmierci – wdowy po księciu Agnieszki. Ta zmarła w roku 1392 i wtedy warownia dostała się pod władanie czeskie.

Panorama from Rogowiec (870 m)
Ruiny zamku Rogowiec, w tle – Borowa, Wołowiec, Rybnicki Grzbiet i Niedźwiadki

Czescy królowie, których władztwo rozciągało się na cały Śląsk, niewiele pożytku z Rogowca mieli. Już w latach 20-tych XV stulecia forteczkę posiadał raubritter Franz z Pogorzeli, w 1428 splądrowali ją husyci, a następnie osiedli tu znani aż nazbyt dobrze okolicznym mieszkańcom i podróżnym bracia Hans i Niklas Schellendorfowie. W 1483 roku na rozkaz króla Czech i Węgier Macieja Korwina oddziały Georga von Steina zdobywają siedlisko rabusiów, w 1497 resztki zamku zostały wysadzone w powietrze aby już nigdy nie zagnieździli się tam zbóje. Pozostałości zamku pozyskiwała przez wieki na budulec miejscowa ludność, tak iż niewiele z niego zostało.

Widok na szczyt Rogowca z Rybnicy Leśnej

Patrząc dziś na słabo zachowane ruiny – fragmenty murów obwodowych i fundamenty baszt trudno sobie wyobrazić, że stała tu dwupoziomowa twierdza. Zamek górny, na samym wierzchołku wzniesienia miał ok. 700 metrów kwadratowych powierzchni i składał się z cylindrycznego stołpu o średnicy 10 metrów oraz dwuskrzydłowego budynku mieszkalnego. Ślady zamku niskiego na zboczach góry, wykorzystującego naturalne formy skalne, są trudniejsze do odtworzenia.

Ruins of castle Rogowiec

Na Rogowcu

Największym dziś walorem Rogowca, obok ciekawych dziejów zamku, są widoki roztaczające się z ruin. Na północy nad Rybnickim Grzbietem (755 m n.p.m.) widać najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Borową ze schowanym w tle Wołowcem (777 m n.p.m.). Po prawej, nad zalesionym wałem wzgórz Złotego Lasu w oddali piętrzą się Ślęża z nieco niższą Radunią. Po lewej efektownie prezentuje się dolina Rybnej wyraźnie przechodząca w płaskowyż Rybnicy Leśnej, za którym wyrastają od prawej – Trójgarb, Chełmiec z masztem przekaźnikowym i wieżą widokową oraz Pasmo Lesistej (851 m n.p.m.), między którymi na horyzoncie majaczą Rudawy Janowickie i Karkonosze. Na południe wśród lasów, za Jeleńcem widnieją Turzyna, Klin i Bukowiec. Najbardziej dogodne dojście: za znakami czerwonymi lub żółtymi z Przełęczy Trzech Dolin.

View from Rogowiec towards Rybnica Lesna

Widok z Rogowca na Rybnicę Leśną, w tle masyw Dzikowca, Rudawy Janowickie i masyw Chełmca

 
MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Z PRZEŁ. TRZECH DOLIN
Z ŁOMNICY PRZEZ GRZMIĄCĄ
Z ŁOMNICY PRZEZ GOMÓLNIK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *