Jagniątków – niebieski i czarny – Czarny Kocioł Jagniątkowski – zielony – schronisko pod Łabskim Szczytem – czerwony i niebieski, potem czarny – Jagniątków. 17,5 km. Ok. 800 m różnicy wzniesień.
W Jagniątkowie zatrzymujemy się na parkingu przy tzw. Domu Hauptmanna. Dla nie zmotoryzowanych – dojeżdża tu również komunikacja miejska linia nr 15 z Jeleniej Góry, a bilet jest w granicach miasta (przystanek w Jeleniej Górze – m.in. przy teatrze na ul. Wojska Polskiego). Od parkingu czeka nas dość monotonne, choć niezbyt strome, podejście długim ramieniem opadającym przez Paciorki ze Śmielca (1424 m n.p.m.). Za ośrodkiem KPN szlak wchodzi w las (ze skraju widoki na Jagniątków i Grzybowiec) i wznosi się, mijając kolejne drogi nawracalne: I, II i III.
Widok na Jagniątków i Grzybowiec ze szlaku niebieskiego / Dolina Wrzosówki
Przy III Drodze, dokąd podejście wymaga już odrobiny wysiłku i drewnianej wiacie napotykamy szlak czarny, który prowadzi kilkaset metrów w lewo III Drogą, by odbić następnie w prawo do góry, niedawno odnowionym chodnikiem. Wychodzimy z ciemnego świerkowego boru tuż przy mostku nad Wrzosówką, w jej górnym biegu.
Odtąd będzie nam towarzyszył szum potoku, który bystro opada spod ścian Czarnego Kotła Jagniątkowskiego, które wyłaniają się zza świerkowego lasu przed nami. Przekraczamy morenę i wkraczamy przy okazałym głazie na zarastającą Jaworową Łąkę w dolnej części Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.
Przed moreną Czarnego Kotła / Głaz na Jaworowej Łące
Przez podmokłą łąkę przeprowadzono ciąg kładek, którym przebiega znakowana zielono Ścieżka nad Reglami – dalszy etap naszej wędrówki. Przed jego podjęciem warto jednak odpocząć na nasłonecznionym mostku, kontemplując górski pejzaż urwisk opadających ze Śląskiego Grzbietu.
Odpoczynek w Czarnym Kotle / Wrzosówka w Czarnym Kotle
Po odpoczynku kierujemy się w stronę zachodnią za znakami zielonymi, które dochodzą do krańca Jaworowej Łąki i krótko podchodzą do Rozdroża pod Śmielcem, gdzie naszą trasę przecina szlak niebieski.
Ścieżka pod Reglami w Czarnym Kotle Jagniątkowskim
Trawersujemy zbocza Śmielca, nieznacznie się wznosząc – po prawej otwierają się widoki na spłaszczenie grzbietowe z Paciorkami oraz Kotlinę Jeleniogórską na drugim planie, na wprost, nad świerkowy zniszczony drzewostan wyrastają ściany Dużego Śnieżnego Kotła.
Na rozdrożu pod Wlk. Szyszakiem przecinamy kolejny już szlak niebieski. Za krzyżówką szlaków ścieżka przedziera się przez górnoreglowy bór (uwaga na znaki) i wychodzi z niego na porośniętą kosówką morenę Śnieżnych Kotłów. Przed nami rozpościera się piękna panorama Dużego Śnieżnego Kotła.
Widok na Duży Śnieżny Kocioł (maj/sierpień)
Przekraczamy pokryty kamiennym rumowiskiem wał i rozpoczynamy zejście na dno kotła, mając po prawej malownicze Śnieżne Stawki, po lewej ponure urwiska opadające z szerokiej wierzchowiny między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem.
Widok na Śnieżne Stawki / W Dużym Śnieżnym Kotle
Kamienista ścieżka wije się, sprowadzając na brzeg pierwszego ze Śnieżnych Stawków. Z przejrzystej, płytkiej wody sterczą potężne skalne bloki.
Ścieżka przewija się brzegiem stawku, mijając kolejne głazy. W górze widnieje budynek stacji przekaźnikowej nad Śnieżnymi Kotłami. Dróżka znowu się wznosi, wychodząc ponad drugi ze Śnieżnych Stawków.
Szlak zielony nad Śnieżnym Stawkiem / Jeden ze Śnieżnych Stawków
Z uwagi na ochronę przyrody następny odcinek szlaku przeznakowano – poniżej zilustrowany jest stary przebieg przez Mały Śnieżny Kocioł. Opis obecnego, ładniejszego widokowo, przebiegu odcinka Śnieżne Stawki – trawers Łabskiego Szczytu zamieszczono przy trasie: Z Michałowic na Śnieżne Kotły.
Widok z dna Dużego Kotła na grzędę między Kotłami / Pn. ze Śnieżnych Stawków
Dawniej szlak omijał północny ze Śnieżnych Stawków wśród kosodrzewiny wychodząc na ramię między Dużym i Małym Kotłem, zostawiając za sobą Śnieżne Stawki na tle Śmielca.
Śnieżne Stawki / Śmielec ze ścieżki do Małego Śnieżnego Kotła
Następnie przechodził na drugą stronę zbocza i wiódł zakosami w głąb Małego Śnieżnego Kotła. Ścieżka wśród łubinów obniżała się ku zamykającej kocioł morenie.
W Małym Śnieżnym Kotle
W końcu, wśród kosówki wychodziła na trawers z widokami na Góry Izerskie i Szklarską Porębę, gdzie dochodzi obecny wariant.
Percią ze skalnych bloków szlak przecina północne stoki Łabskiego Szczytu. Rekompensatą dla niezbyt wygodnej wędrówki są widoki na Szrenicę, rozłożoną pod Wysokim Kamieniem Szklarską Porębę oraz centralną część Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich z Wysoką Kopą.
Widok na Szrenicę, w tle Góry Izerskie (rejon Wysokiej Kopy) / Kamienica i Wysoki Kamień z trawersu Łabskiego Szczytu
Przekraczamy pas zniszczonego lasu. Szrenica przybliża się ku nam, urwiska Śląskiego Grzbietu oddalają. Wreszcie okrążamy lej niszy Łabskiego Kotła i wychodzimy na skraj rozległej hali pod Łabskim Szczytem z drewnianym budynkiem schroniska i imponującym widokiem na otoczenie doliny Kamiennej.
Wysoka Kopa, Izerskie Garby i Zwalisko – widok ze Ścieżki nad Reglami / Zejście na Halę pod Łabskim Szczytem
Od schroniska pod Łabskim Szczytem szlak czarny prowadzi w prawo, w dół wąską ścieżką w dolinę potoku. Po lewej widnieje na lesistym grzbiecie zgrupowanie Borówczanych Skał.
Nad schroniskiem pod Łabskim Szczytem, w tle masyw Ciemniaka i Borówczane Skały / Początek szlaku czarnego
Szlak czarny prowadzi łagodnym trawersem wyprowadzając na boczne ramię opadające z Gawr ku Borówczanym Skałom – po lewej otwiera się widok na Szrenicę. Tu nadchodzi czas decyzji – najkrótsza droga prowadzi prosto za znakami czarnymi, niestety zejście do II Drogi Nawracalnej przy Wysokim Moście jest dość kamieniste i pozbawione widoków. Alternatywą jest prowadzący w prawo, trawersem poniżej Śnieżnych Kotłów szlak czerwony, gdzie miejscami możemy liczyć na ładne panoramy – dojdziemy nim do szlaku niebieskiego, którym z kolei zejście jest strome i po deszczach dość mokre. Wariant II jest nieco dłuższy, oba zaś po monotonnej wędrówce lasami w dolnej części doprowadzą do Trzech Jaworów i asfaltowej drogi Michałowice – Jagniątków, którą powrócimy do punktu wyjścia przy Domu Hauptmanna.
Widok na Szrenicę znad Borówczanych Skał / Jesień na II Drodze Nawracalnej
MAPA TRASY
INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS