Nad Reglami

Jagniątków – niebieski i czarny – Czarny Kocioł Jagniątkowski – zielony – schronisko pod Łabskim Szczytem – czerwony i niebieski, potem czarny – Jagniątków. 17,5 km. Ok. 800 m różnicy wzniesień.

W Jagniątkowie zatrzymujemy się na parkingu przy tzw. Domu Hauptmanna. Dla nie zmotoryzowanych – dojeżdża tu również komunikacja miejska linia nr 15 z Jeleniej Góry, a bilet jest w granicach miasta (przystanek w Jeleniej Górze – m.in. przy teatrze na ul. Wojska Polskiego). Od parkingu czeka nas dość monotonne, choć niezbyt strome, podejście długim ramieniem opadającym przez Paciorki ze Śmielca (1424 m n.p.m.). Za ośrodkiem KPN szlak wchodzi w las (ze skraju widoki na Jagniątków i Grzybowiec) i wznosi się, mijając kolejne drogi nawracalne: I, II i III.

Grzybowiec - view from slopes of Śląski Grzbiet The valley of Wrzosowka

Widok na Jagniątków i Grzybowiec ze szlaku niebieskiego / Dolina Wrzosówki

Przy III Drodze, dokąd podejście wymaga już odrobiny wysiłku i drewnianej wiacie napotykamy szlak czarny, który prowadzi kilkaset metrów w lewo III Drogą, by odbić następnie w prawo do góry, niedawno odnowionym chodnikiem. Wychodzimy z ciemnego świerkowego boru tuż przy mostku nad Wrzosówką, w jej górnym biegu.

Cascades on the Wrzosowka stream Cascades of Wrzosowka

Szlak czarny w dolinie Wrzosówki

Odtąd będzie nam towarzyszył szum potoku, który bystro opada spod ścian Czarnego Kotła Jagniątkowskiego, które wyłaniają się zza świerkowego lasu przed nami. Przekraczamy morenę i wkraczamy przy okazałym głazie na zarastającą Jaworową Łąkę w dolnej części Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

Farewell to the snow Giant block at the Sycamore Meadow

Przed moreną Czarnego Kotła / Głaz na Jaworowej Łące

Przez podmokłą łąkę przeprowadzono ciąg kładek, którym przebiega znakowana zielono Ścieżka nad Reglami – dalszy etap naszej wędrówki. Przed jego podjęciem warto jednak odpocząć na nasłonecznionym mostku, kontemplując górski pejzaż urwisk opadających ze Śląskiego Grzbietu.

Sciezka nad Reglami Streaming sun

Odpoczynek w Czarnym Kotle / Wrzosówka w Czarnym Kotle

Po odpoczynku kierujemy się w stronę zachodnią za znakami zielonymi, które dochodzą do krańca Jaworowej Łąki i krótko podchodzą do Rozdroża pod Śmielcem, gdzie naszą trasę przecina szlak niebieski.

Footbridge through the wet land  Jaworowa Laka

Ścieżka pod Reglami w Czarnym Kotle Jagniątkowskim

Trawersujemy zbocza Śmielca, nieznacznie się wznosząc – po prawej otwierają się widoki na spłaszczenie grzbietowe z Paciorkami oraz Kotlinę Jeleniogórską na drugim planie, na wprost, nad świerkowy zniszczony drzewostan wyrastają ściany Dużego Śnieżnego Kotła.

Na Ścieżce nad Reglami Widok ze Ścieżki nad Reglami

Na Ścieżce nad Reglami między Rozdrożem pod Śmielcem a Rozdrożem pod Wlk. Szyszakiem

Na rozdrożu pod Wlk. Szyszakiem przecinamy kolejny już szlak niebieski. Za krzyżówką szlaków ścieżka przedziera się przez górnoreglowy bór (uwaga na znaki) i wychodzi z niego na porośniętą kosówką morenę Śnieżnych Kotłów. Przed nami rozpościera się piękna panorama Dużego Śnieżnego Kotła.

Duzy Sniezny Kociol (Great Snowy Cirque) Duzy Sniezny Kociol (Great Snowy Cirque)

Widok na Duży Śnieżny Kocioł (maj/sierpień)

Przekraczamy pokryty kamiennym rumowiskiem wał i rozpoczynamy zejście na dno kotła, mając po prawej malownicze Śnieżne Stawki, po lewej ponure urwiska opadające z szerokiej wierzchowiny między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem.

Śnieżne Stawki Crags in Duzy Sniezny Kociol

Widok na Śnieżne Stawki / W Dużym Śnieżnym Kotle

Kamienista ścieżka wije się, sprowadzając na brzeg pierwszego ze Śnieżnych Stawków. Z przejrzystej, płytkiej wody sterczą potężne skalne bloki.

Południowy Śnieżny Stawek Rocks on the side of one of Snowy Pools

Pd. Śnieżny Stawek

Ścieżka przewija się brzegiem stawku, mijając kolejne głazy. W górze widnieje budynek stacji przekaźnikowej nad Śnieżnymi Kotłami. Dróżka znowu się wznosi, wychodząc ponad drugi ze Śnieżnych Stawków.

In Duży Śnieżny Kocioł Ice Pool

Szlak zielony nad Śnieżnym Stawkiem / Jeden ze Śnieżnych Stawków

Z uwagi na ochronę przyrody następny odcinek szlaku przeznakowano – poniżej zilustrowany jest stary przebieg przez Mały Śnieżny Kocioł. Opis obecnego, ładniejszego widokowo, przebiegu odcinka Śnieżne Stawki – trawers Łabskiego Szczytu zamieszczono przy trasie: Z Michałowic na Śnieżne Kotły.

Duży Śniezny Kocioł Ice on Snowy Pools

Widok z dna Dużego Kotła na grzędę między Kotłami / Pn. ze Śnieżnych Stawków

Dawniej szlak omijał północny ze Śnieżnych Stawków wśród kosodrzewiny wychodząc na ramię między Dużym i Małym Kotłem, zostawiając za sobą Śnieżne Stawki na tle Śmielca.

One of Snowy Pools Widok na Śnieżne Stawki

Śnieżne Stawki / Śmielec ze ścieżki do Małego Śnieżnego Kotła

Następnie przechodził na drugą stronę zbocza i wiódł zakosami w głąb Małego Śnieżnego Kotła. Ścieżka wśród łubinów obniżała się ku zamykającej kocioł morenie.

Rocky rib between both Snowy Cirques Path to Mały Śnieżny Kocioł

W Małym Śnieżnym Kotle

In Maly Sniezny Kociol Scree in Maly Sniezny Kociol (Little Snowy Cirque)

Żleby w Małym Śnieżnym Kotle

W końcu, wśród kosówki wychodziła na trawers z widokami na Góry Izerskie i Szklarską Porębę, gdzie dochodzi obecny wariant.

Looking towards the horizon Traversing slopes of Łabski Szczyt

Widoki znad Małego Kotła / Kamienisty trawers

Percią ze skalnych bloków szlak przecina północne stoki Łabskiego Szczytu. Rekompensatą dla niezbyt wygodnej wędrówki są widoki na Szrenicę, rozłożoną pod Wysokim Kamieniem Szklarską Porębę oraz centralną część Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich z Wysoką Kopą.

Szrenica - view from slopes of Łabski Szczyt Szklarska Poręba - view from Ścieżka nad Reglami

Widok na Szrenicę, w tle Góry Izerskie (rejon Wysokiej Kopy) / Kamienica i Wysoki Kamień z trawersu Łabskiego Szczytu

Przekraczamy pas zniszczonego lasu. Szrenica przybliża się ku nam, urwiska Śląskiego Grzbietu oddalają. Wreszcie okrążamy lej niszy Łabskiego Kotła i wychodzimy na skraj rozległej hali pod Łabskim Szczytem z drewnianym budynkiem schroniska i imponującym widokiem na otoczenie doliny Kamiennej.

Panorama of Góry Izerskie Łabski Kocioł

Wysoka Kopa, Izerskie Garby i Zwalisko – widok ze Ścieżki nad Reglami / Zejście na Halę pod Łabskim Szczytem

Od schroniska pod Łabskim Szczytem szlak czarny prowadzi w prawo, w dół wąską ścieżką w dolinę potoku. Po lewej widnieje na lesistym grzbiecie zgrupowanie Borówczanych Skał.

Mokre Rozdroże Tourist hut on slopes of Łabski Szczyt

Nad schroniskiem pod Łabskim Szczytem, w tle masyw Ciemniaka i Borówczane Skały / Początek szlaku czarnego

Szlak czarny prowadzi łagodnym trawersem wyprowadzając na boczne ramię opadające z Gawr ku Borówczanym Skałom – po lewej otwiera się widok na Szrenicę. Tu nadchodzi czas decyzji – najkrótsza droga prowadzi prosto za znakami czarnymi, niestety zejście do II Drogi Nawracalnej przy Wysokim Moście jest dość kamieniste i pozbawione widoków. Alternatywą jest prowadzący w prawo, trawersem poniżej Śnieżnych Kotłów szlak czerwony, gdzie miejscami możemy liczyć na ładne panoramy – dojdziemy nim do szlaku niebieskiego, którym z kolei zejście jest strome i po deszczach dość mokre. Wariant II jest nieco dłuższy, oba zaś po monotonnej wędrówce lasami w dolnej części doprowadzą do Trzech Jaworów i asfaltowej drogi Michałowice – Jagniątków, którą powrócimy do punktu wyjścia przy Domu Hauptmanna.

Szrenica - view from area of Borówczane Skały II Droga nawracalna

Widok na Szrenicę znad Borówczanych Skał / Jesień na II Drodze Nawracalnej

MAPA TRASY

Najdete nás na mapy.cz
INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *