Jagniątków

Część Jeleniej Góry położona w kotlinie pomiędzy głównym grzbietem Karkonoszy a grzbietem Grzybowca na terenie Pogórza Karkonoskiego (450-580 m n.p.m.), którą przecina potok Wrzosówka. Osadę założyli czescy protestanci, którzy schronili się po wojnie trzydziestoletniej w obawie przed prześladowaniami po śląskiej stronie Sudetów, zakładając szereg położonych w samych górach osiedli karkonoskich (podobną genezę miały np. Borowice czy Budniki). Pierwotna nazwa wsi Agnetendorf wywodziła się od imienia żony Hansa Ulricha Schaffgotscha Barbary Agnieszki.

Dom Hauptmanna w Jagniątkowie

Osada miała charakter leśny i pasterski, w XVIII wieku część ludności parała się również chałupniczym tkactwem. W XIX wieku dzieliła losy innych wsi karkonoskich, wykorzystując szybki rozwój turystyki. Szczególnie popularne były zjazdy saniami zboczem Długiego Grzbietu z położonej na zboczu Śląskiej Kamieni otwartej w roku 1811 Petrovej Boudy trasą liczącą ponad 6 kilometrów długości.

Requiem for the snow

Wodospady Wrzosówki nad Jagniątkowem

Z Jagniątkowem swe życie związał niemiecki dramaturg i powieściopisarz Gerhard Hauptmann, laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 1912 za dramat “Tkacze” oparty na dziejach powstania tkaczy śląskich w 1844 roku. Urodzony w Szczawnie Zdroju w roku 1862 literat osiadł w 1902 roku w Jagniątkowie w wybudowanej secesyjnej willi, gdzie mieszkał do śmierci w roku 1946. Obecnie położona w górnej części Jagniątkowa willa mieści muzeum pamiątek po pisarzu. Poniżej, w małej dolince w zboczach Grzybowca znajduje się kościół Bożego Miłosierdzia wzniesiony w latach 80-tych XX wieku o architekturze nieco przypominającej podhalańską. Powyżej skrzyżowania dróg z Michałowic, Sobieszowa i Przesieki znajduje się karczma “U Bucków” oraz wkomponowane w spadziste zbocze skałki Kotliska z kociołkami wietrzeniowymi. Jagniątków jest doskonałym punktem wyjściowym zarówno w teren Pogórza Karkonoskiego (szlaki – żółty do Piechowic i w przeciwną stronę do Przesieki, zielony – do Szklarskiej Poręby przez Michałowice oraz w drugą stronę na Chojnik i do Przesieki, niebieski do Zachełmia), jak i na Śląski Grzbiet Karkonoszy (szlak czarny z Petrovki na Halę pod Łabskim Szczytem oraz niebieski na Czarną Przełęcz pod Śmielcem).

Church in Jagniątków

Kościół w Jagniątkowie

 
MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
NA ŚNIEŻNE KOTŁY
NA ŚLĄSKIE KAMIENIE
NA CHOJNIK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *