Strażne (Jezerni Domki – 760) – bez znaków i znaki zielone – Krasna Płań (975) – znaki niebieskie – Przednia Płanina (1180) – znaki zielone – Chata Na Rozdrożu (1350 m) – znaki czerwoey – Strażne (Jezerni Domki). 13,5 km. Suma podejść: 650 metrów.
Darmowy w lecie parking mieści się powyżej zakola drogi Dolni Dvur – Strażne za mostkiem na potoku Mała Łaba. Strażne jest miejscowością znaną już w średniowieczu – tu idący od Vrchlabi prastary szlak Śląskiej Ścieżki rozpoczynał podejście na grzbiet Karkonoszy. Od parkingu idziemy szosą w górę potoku – przekraczamy most na nim i napotykamy znaki zielone. Kierujemy się nimi w lewo, obok wyrastającej na przeciwnym brzegu strumienia Skały Gronostaja. Na “naszym” brzegu, na stoku powyżej widać natomiast dość okazały grzebień Hnedych Skał. Zaraz też szlak odbija w lewo od doliny potoku i rozpoczyna strome podejście lasem, a potem skrajem polany malowniczo zawieszonej nad Klinovym Dulem.
Hnede Skaly / Polana nad Klinovym dulem
Stromo wznosimy się na górny kraniec polany, po przeciwnej stronie oglądając grzbiet Svetlego vrchu. W lesie powyżej szlak zakręca w lewo i męczące podejście doprowadza do drewnianej wiaty i ławeczek przy krzyżówce szlaków na tzw. Krasnej Płani.
Grzbiet Jasnego Wierchu
Tu skręcamy w prawo na szlak niebieski, w asfaltową drogę podchodzącą jednostajnie prosto przez świerkowy bór (uwaga na pojazdy zaopatrzeniowe do bud powyżej). Na spłaszczeniu trakt zakręca w lewo i już łagodnie prowadzi do skrzyżowania, na którym opuszczamy asfalt i podchodzimy kamienistą dróżką przez ciemny las do poprzecznego duktu. Szlak niebieski biegnie nim do pierwszej z bud na Przedniej Płaninie, gdzie z lewej dochodzą znaki zielone ze Szpindlerovego Młyna i górnej stacji lanovki. Oba szlaki biegną w prawo przez pasemko lasu na następną z polan zajętą przez boudę na Płani z piękną panoramą gniazda Luczni i Studniczni hory, Zadniej Płaniny i Svetlego vrchu.
Bouda na Płani w otoczeniu Karkonoszy / Luczni i Studniczni hora od boudy na Płani
Przy drewnianym drogowskazie nad boudą wybieramy znaki zielone i idziemy nimi prosto, mijając schronisko, ku granicy lasu.
Przy boudzie na Płani – Zadnia Płanina i Svetly vrch
Szlak zielony obniża się lasem w głęboką dolinę bocznego potoku Małej Łaby wciętą w rozległym grzbiecie Płani. Po wyjściu z gęstego lasu świerkowego ponownie otwierają się widoki na Zadnią Płaninę i Jasny Wierch.
Na szlaku zielonym z Przedniej na Zadnią Płań
Przekraczamy ciągiem kładek potok i nieznacznie podchodzimy na południowe ramię Stohu (1324 m n.p.m.). W tyle mamy widok na Predni (1035 m n.p.m.) i Zadni Żaly (1036 m n.p.m.) górujące na Vrchlabi oraz Przednią Płaninę (1198 m n.p.m.) z boudą na Płani, którą niedawno mijaliśmy.
Na bocznym grzbiecie Płani
Zaraz za wspomnianym ramieniem otwiera się przepiękna łąka górska z panoramą Zadniej Płaniny, pod którą rozciąga się hala Klinovych boud oraz oddzielonego Klinovym Dołem – Svetlego vrchu.
Szlak na Klinove boudy – widok na Zadnią Płaninę i Svetly vrch
Na ogrodzonych siatką pastwiskach pasą się owce merynosy. Mijamy zabudowania boudy Klasterka i obniżamy się do świerkowego lasu.
Polana pod Stohem
Przekraczamy kładkę na wyschniętym strumyku i krótko podchodzimy na rozległą łąkę Klinovych boud – dawnej osady założonej w 2 połowie XVII wieku, w miejscu dawnego szałasu, w którym chronili się transportujący urobek z “dołów” w Sedmidoli do Dolnego Dworu. W XIX stuleciu była to już spora kolonia, która posiadała nawet szkołę. Dziś boudy pełnią funkcje letniskowe. Za nami otwiera się widok na Klinovy dul zamknięty masywem Predni i Zadni Żaly.
Widok na dolinę Małej Laby, w tle Predni i Zadni Żaly
Mijamy kolejne “boudy” oraz krzyż ustawiony w miejscu XIX-wiecznego tragicznego wypadku – śmiertelnego porażenia mieszkającej tu kobiety przez piorun.
Krzyż przy Klinovych boudach
W miarę podejścia rozszerza się panorama Klinovego Dołu.
Wciąż nieznacznie podchodząc, mijamy Nową Klinovą Boudę – czynne schronisko. W tyle ponad płaskim grzbietem Płani wyłaniają się Kotel i Krkonosz.
Nad Nową Klinovą boudą, w tle Kotel i Krkonosz
Dochodzimy do krzyżówki ze szlakiem niebieskim oraz żółtym i zakosami, wciąż z malowniczą panoramą, wznosimy się do rozdroża Nad Klinovymi boudami na granicy pasa kosodrzewiny porastającego szczytowe partie Zadniej Płaniny (1422 m n.p.m.).
Cały czas prosto za znakami zielonymi kierujemy się na Rozczesti.
Rozdroże nad Klinovymi boudami / Wierzchołek Zadniej Płaniny
KRNAP zamknął w ostatnich latach szlak niebieski, który przekraczał spłaszczenie południowego ramienia Zadniej Płaniny z panoramą Luczni i Studniczni hory, Śnieżki i grzbietu Rużovej hory. Idziemy zatem prosto ku Rozdrożu za znakami zielonymi – na tym odcinku bez widoków.
Widoki spod szczytu Zadniej Płaniny (dawny szlak niebieski)
Szlak niebieski pod Zadnią Płaniną
Dochodzimy do bliskiej już chaty na Rozdrożu, gdzie szlak czerwony, co nietypowe w górach się rozgałęzia. Z rejonu Rozdroża mamy jedyny na trasie widok na Łąkową, Źródlaną i Śnieżkę.
Vyrovka ze szlaku czerwonego / Panorama spod chalupy Na Rozcesti
Wybieramy wariant prosto i rozpoczynamy długaśne zejście asfaltową drogą dojazdową zboczami Svetlego vrchu (1314 m n.p.m.), którego wierzchołek wznosi się po prawej. Zamiast jednak narzekać pomyślmy, że kroczymy prastarą Śląską Ścieżką, którą być może jeszcze Krzywousty ze swymi wojami wykorzystywał, napadając w XII stuleciu na Czechy. Przed nami otwierają się rozległe łąki Dworskiej Płani z założonym pod koniec XVII stulecia osiedlem Zadni Rennerovky i widokiem na pobliski masyw Liszci hory.
Na Dworskiej Płani, w tle Liszci hora
Mijamy zabudowania Dworskiej boudy – najwyżej położonego zabudowania na hali z hodowlą kóz i owiec. W lewo odchodzi tu szlak zielony – wiodący trawersem Lisiej Góry do Wielkiej Upy.
Szlak czerwony biegnie skrajem hali, w której połowie z prawej dołączają znaki żółte z Klinovych boud, zaś w miarę zejścia zza Liszci hory po lewej wyłania się Czerna hora.
Zadnie Rennerovky
Przy granicy lasu szlak żółty odbija w lewo, my zaś mijamy po prawej krzyż i kontynuujemy zejście asfaltem, mijając po prawej tablicę przy zarastającym punkcie widokowym na rejon Vrchlabi. Droga, którą idziemy pokrywa się z przypuszczalnym przebiegiem starego szlaku (tzw. Śląskiej Drogi) z okolic Sosnówki przez środkowe Karkonosze (rejon Bilej louki), znanego już w X wieku.
Droga do Zadnich Rennerovek / Krzyż przy szlaku czerwonym
Poniżej, za połączeniem z drogą dojazdową do Friesowych boud zawieszonych nad Klinovym dulem rozpościerają się kolejne łąki z boudami – Prednie Rennerovky. Obok Liści hory można stąd dostrzec Czerną horę, a przy dobrej widoczności w oddali grzbiety Sudetów Środkowych.
Droga zakręca w prawo i przez moment za znajomą nam Prednią Płaniną dostrzec można czubek Wielkiego Szyszaka – szybko jednak się chowa za skłon Jasnego Wierchu.
Czerna hora z Przednich Rennerovek / Przednia Płanina z Przednich Rennerovek
Poniżej łąk Przednich Rennerovek asfaltowa szosa odbija w lewo, znaki czerwone biegną zaś prosto w dół, przez kolejne pasmo lasu na następny pas łąk z Lahrovymi Boudami. W panoramie stąd dominuje Czerna hora poprzedzona Jelenim Wierchem (1024 m n.p.m.), w tle mamy Góry Stołowe i Orlickie. Z kolei na wprost oglądamy coraz okazalsze Predni i Zadni Żaly, a w dali serce Czech.
Panorama z Lahrovych boud
Cały czas obniżając się mijamy boudę o swojskiej nazwie Huculska i wchodzimy w zwarty las. Zejście staje się coraz bardziej strome i męczące. Mijamy po prawej tzw. Szwedzki Krzyż – według tradycji postawiony w miejscu odpoczynku szwedzkiego króla Gustawa Adolfa, który miał się tędy podczas wojny trzydziestoletniej przeprawiać do Czech.
Czerna hora z Lahrovych boud / Szwedzki krzyż
Wreszcie dochodzimy do poprzecznego duktu, którym prowadzi szlak niebieski z Friesowych boud a nachylenie stoku maleje. Już znacznie mniej stromo wędrujemy w lewo, wychodząc wkrótce na brzeg polany z zabudowaniami osiedla Hribeczi boudy. Wychodzimy ponownie na szosę z Zadnich Rennerovek i kierujemy się nią w prawo wzdłuż górnej krawędzi wyrobiska zarośniętego i niedostępnego dla turystów dawnego kamieniołomu Strażne. Na krzyżówce z odchodzącym w lewo, w las duktem należy opuścić szlak (który za chwilę do nas powróci) i kierować się w dół do ostrego zakrętu tejże drogi przy transformatorze. Tutaj w prawo, wąską ścieżką schodzimy prosto na parking nad Małą Łabą, gdzie zaczynaliśmy wycieczkę.
MAPA TRASY
INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS