Szlaki (14)

MASYW ŚLĘŻY

1. Szlak niebieski z Przeł. Tąpadła na Ślężę

Podobnie jak w wielu pasmach – najciekawsze i najmniej zadeptane odcinki masywu leżą poza znakowanymi szlakami. Wśród tych znakowanych niewątpliwie wyróżniają się prowadzące częścią skalnych osuwisk południowo-zachodnich zboczy Ślęży znaki niebieskie z Przełęczy Tąpadła. I choć dawne punkty widokowe na Olbrzymkach Małych i Dużych są już pozarastane to przyciąga skalna perć tych pierwszych. Przyciągają również rozległe, sięgające Karkonoszy widoki z samego skalistego czubka Ślęży – póki co, wobec remontu wieży – z platformy pod nią. Niestety poza szlakiem znalazło się niemal całe osuwisko Skalne, przez które prowadzi jednak słabo znakowana ścieżka przyrodnicza.

link do opisu

(Na szczytowych skałach Ślęży)

2. Szlak żółty z Sobótki na Ślężę

Z sennej dziś nieco Sobótki z romańskimi lwami szlak stokami Gozdnicy i schodkami wznosi się na Wieżycę z pruską wieżą widokową i urokliwą drobną dąbrową, by obok altany z dawnymi rzeźbami, obok skały Bramy i zarośniętego Potrójnego Muru podejść na podszczytową polanę Ślęży. Okazałe Skały Władysława pozostały poza szlakiem, ok. 300-400 metrów od jego biegu.

linki do opisów 1 / 2 / 3

(Dąbrowa na Wieżycy)

3. Szlak żółty z Gogołowa do Kiełczyna

Od urokliwego, położonego na tle pól, z których widoki sięgają i Ślęży, i Śnieżki wiatraka w Gogołowie szlak prowadzi grzbietem Wzgórz Kiełczyńskich do usadowionego na stokach Szczytnej Kiełczyna z maryjnym sanktuarium. Z przecinek pod samą Szczytną rozciąga się ładny widok na Świdnicę, Góry Kaczawskie i stożek Śnieżki.

link do opisu

(W Gogołowie)

4. Szlak zielony z Przeł. Tąpadła do Słupic

Dwa interesujące miejsca przy szlaku to rezerwat Łąka Sulistrowicka, którego skrajem prowadzi oraz dawny kamieniołom nad Słupicami. Oprócz tego z przecinek na odcinku Przeł. Tąpadła – Przeł. Słupicka mamy ładny wgląd na Ślężę, zaś znad Słupic – widoki na Wzgórza Krzyżowe i część Gór Sowich.

linki do opisów 1 / 2 / 3

(Kamieniołom nad Słupicami)

5. Szlak żółty z Piotrówka na Jańską Górę

Mimo iż wieża widokowa na Jańskiej Górze znajduje się w stanie ruiny panorama z łąk tuż pod nią jest dość okazała. Oprócz tego że ładnie widać w niej Masyw Ślęży, przy dobrej widoczności zza Gór Złotych wyłania się Śnieżnik, zaś długi ciąg Gór Bardzkich, Sowich i Suchych kończy się Górami Czarnymi z lesistą Borową. Śnieżka ukryta jest między Świerkową a stokami Raduni.

link do opisu

(Pola między Piotrówkiem a Jańską Górą)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *