Szlaki (2)

Kontynuując rozpoczęty cykl, przechodzimy do kolejnego pasma Sudetów Zachodnich i tamtejszych turystycznych szlaków.

RUDAWY JANOWICKIE

1. Szlak czarny od Szwajcarki na Krzyżną Górę

Od schroniska w stylu szwajcarskim, obok przepaści Husyckich Skał otwartej na Sokolik, wspina się wąska ścieżka aż na sam granitowy czubek Gór Sokolich, tak niewielki w porównaniu z niedalekimi, potężnymi Karkonoszami, lecz dający sposobność spojrzenia na okolicę z lotu ptaka. Jeśli nie sokoła to jastrzębia, którego turnia wnosi się pod nami, wyrastając niespodzianie ze zbocza Krzyżnej Góry. A okolica jest niezwykle urokliwa, zwłaszcza zimą lub wczesną wiosną, gdy w kotłach i niszach na horyzoncie króluje jeszcze śnieg, a doliny się zielenią, zaś pobliskie skały nie giną w zieleni buków. Interesujące są również dzieje tego zakątka, gdzie niegdyś istniał warowny zamek, którego ślady trudno dziś znaleźć. Zamek, z którego ucieczka wiązała się z ryzykiem skręcenia karku.

link do trasy

(Pod Krzyżną Skałą)

2. Szlak niebieski z doliny Janówki na Starościńskie Skały

Rejon Starościńskich Skał to kolejny malowniczy zakątek Rudaw Janowickich, gdzie skalne filary dźwigają uprzystępniony schodkami, górski tron, z którego widać kawał pobliskiego świata. Przede wszystkim oczywiście Karkonosze. Miasteczko skalne na Lwiej Górze może i nie jest wielkości Szczelińca czy Skał Adrszpaskich, lecz i łatwiej tu o spokój i ciszę. A po drodze mamy skalne, choć ukryte w lesie na zboczach doliny Janówki Skalny Most, i Piec, a nieco dalej, niedaleko od szlaku, kamieniołom Pieklisko i skałki na Świniej Górze.

link do trasy

(Zima w Starościńskich Skałach)

3. Szlak czerwony z Przeł. pod Bobrzakiem na Skalnik

Skalnik jest najwyższym szczytem i jednocześnie jednym z najciekawszych miejsc w Rudawach Janowickich, a prowadząca obok rozsianych na jego pd. zboczach Koni Apokalipsy ku skałkom południowego wierzchołka ze wspaniałą panoramą Karkonoszy warta jest polecenia. I choć Konie pozarastały bezczelnie otaczającą ich skalne sylwetki świerczyną, to zarówno Mała Ostra, jak i sąsiednie, nieco niżej położone skałki wciąż stanowią doskonałe pozycje by objąć wzrokiem Kotlinę Jeleniogórską i jej brzegi – od Kowarskiego Grzbietu po gołoborze na sąsiedniej, północnej kulminacji Skalnika.

link do trasy

(Widok ze skałek na Skalniku pd. na Skalny Stół, Czarną Kopę, Śnieżkę, Źródlaną i Łąkową Górę oraz Kopę)

4. Szlak zielony z Wieściszowic do Błękitnego Jeziorka

Kolorowe Jeziorka najlepiej zwiedzać w jesienny dzień słoneczny, nie następujący po deszczowych, bo wtedy kolor wody jest najładniejszy, poza weekendami. Powinny wtedy zrobić właściwe kolorystycznie wrażenie. W przeciwnym wypadku można zawieść się tłumkiem przy miejscowym punkcie biesiadnym oraz barwą, która wygląda jak wielokrotnie rozwodniona farba bądź zbliża się zamiast do purpury – ku żółci, a zamiast do błękitu – ku zieleni. Zawsze jednak pozostaje myszkowanie w księżycowym krajobrazie dawnych wyrobisk, między żółto-miedzianymi skałami.

link do trasy

(Szmaragdowe vel Błękitne Jeziorko – w zależności od usposobienia)

5. Szlak czerwony z Paprotek do Bukówki

Wprawdzie Zadzierna należy do Wzgórz Bramy Lubawskiej, ale gdzieś trzeba było ją umieścić, zaś widok z tamtejszego urwiska na taflę Bukówki oraz rozległe pasma Karkonoszy od Rychorów przez wychylającą swój beret z antenką Czarną Górę oraz Grzbiet Lasocki po czubek Śnieżki należy do takich, które trudno się zapomina. Dlatego warto nieco spocić się, podchodząc od pobliskich Paprotek. Schodząc do samej Bukówki możemy natomiast oglądać sam rejon płaskiej Bramy Lubawskiej, z której wyrastają nagle Góry Krucze.

link do trasy

(Widok z Zadziernej na zbiornik Bukówka, Szczepanowski Grzbiet, Rychory, Svetlą, Czerną horę i fragment Grzbietu Lasockiego)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *