Góry Bialskie na skróty

Młynowiec - trasaPomiędzy grzbiety masywu Suszycy i Czernicy w G. Bialskich w głęboką dolinę wcisnął się Młynowiec. Kilka domostw przy rowerowym szlaku i wytyczonej za Marianny Orańskiej Młyńskiej Drodze prowadzącej w góry. Najmniejsza miejscowość gminy Stronie Śl. z ładnymi widokami z łąk powyżej.

 

Łysiec - opisŁysiec stopniowo przestaje być łysy. Świerki i brzozy pochłonęły już tutejsze rumowisko skalne. Wciąż jednak ze szczytowej polany widać gniazdo Śnieżnika i położone hen w dole, u zbiegu dolin Morawki i Białej Lądeckiej Stronie Śląskie z wałem Gór Bystrzyckich w oddali. I wciąż jest tu odludnie.

 

Trzy Siostry - opisTrzy Siostry przeszły odwrotną drogę niż pobliski Łysiec. Wycięcie części otaczających drzew odsłoniło majestat tej  grupy skalnej o wysokości około 20 metrów, złożonej z trzech okazałych gnejsowych wieżyc, w miejscowym podaniu wiązanej ze smokiem z Łyśca. Odpocząć można na skalnym siodle między pn. a środkową “siostrą”.

 

Vetrov - opisGóry Bialskie mają to do siebie że nie bardzo wiadomo gdzie się kończą.  Czesi nie wyróżniają ich w ogóle. W każdym razie na południe od Białej Lądeckiej wybiega tu ramię Pałasza, znane ze schroniska i terenów narciarskich Paprsek. Znajduje się w nim łysy Vetrov, sam w sobie dobry punkt widokowy, który jest ostatnio ulepszany przez budowę repliki dawnej wieży widokowej na Śnieżniku.

Dolina Białej Lądeckiej Wyraźną pn. i wsch. granicą pasma jest Dolina Białej Lądeckiej. Rozłożona między G. Bialskimi i Złotymi nie tylko jesienią jest malownicza, zwłaszcza w górę od wsi Stary Gierałtów. Nad Bielicami część lasu na zboczach doliny zachowała cenny drzewostan i jest objęta ochroną jako rezerwat Puszcza Śnieżnej Białki.

 

Czernica - opis Czernica to nie najwyższy, lecz najpopularniejszy szczyt G. Bialskich, co zawdzięcza krzyżującym się tu szlakom turystycznym oraz drewnianej wieży widokowej, z której panoramę nieco psuje płaszczyzna wierzchołka góry. Ma to jednak swoje plusy bowiem poza widoczną na pn. Niziną Śląską ma się wrażenie jakby wokół nie było żadnych ludzkich osad.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *