Góry Złote – na skróty

Złoty Stok - opis Pasmo rozpoczyna się położonym pod wyrastającymi z równin górami Złotym Stokiem z jego górniczą przeszłością (nie tylko złota) i udostępnionymi do zwiedzania sztolniami, w których znajdziemy m.in. podziemną kaskadę oraz kolejkę turystyczną. Można też stąd pójść w góry na Jawornik Wielki z platformą widokową otwartą w stronę Niziny Śląskiej.

Borówkowa - opis Najlepszym bodaj punktem widokowym Gór Złotych jest Borówkowa (900 m n.p.m.) z czeską wieżą oferującą przy dobrej widzialności panoramę sięgającą Pradziada, Śnieżnika, Śnieżki i Ślęży. Jedna z tras od strony Lądka wiedzie przez Wrzosówkę – wyludnioną wieś z bielejącą wysoko na stoku kapliczką, ta od strony Białej Wody mija potężną Safarovą Skałę.

Lądek-Zdrój - opis

Najstarsze uzdrowisko w Sudetach – Lądek-Zdrój rozłożyło się w zakolu doliny Białej Lądeckiej, której stoki zdobią liczne skałki, do których w okresie największej popularności wyznakowano spacerowe ścieżki. Część historyczna związana z rzeźbiarzem Michałem Klahrem obejmuje rynek z zabytkowymi kamieniczkami oraz kamienny most przez rzekę, na którym odtworzono figurę św. Jana Nepomucena.

Trojak - opis Z dwóch zespołów skalnych ukrytych w lasach na pd. wsch. od Lądka popularniejszy jest ten na Trojaku. Rzeczywiście wypada on efektownie, zwłaszcza gdy wędrujemy od strony ruin Karpienia, gdzie rozpoczyna się potężną Skalną Bramą. Platforma widokowa na szczytowym Trojanie oferuje piękną panoramę Masywu Śnieżnika i okolic.

Javornik - opis Nad położonym u wschodnich podnóży Gór Złotych czeskim miasteczkiem Jawornik góruje dawna rezydencja biskupów wrocławskich Jański Wierch. Dziś mieści się tu muzeum m.in. z kolekcją fajek. Tuż za górą rozpoczyna się Raczy Wąwóz z okazałymi wychodniami Czarcich Ambon i ruinami zamku Rychleby u wylotu.

 

Łański Wierch - opis Jeśli ktoś chciałby popodziwiać Góry Złote czyli Rychlebskie hory od wschodu doskonałym miejscem jest bezleśna kopka Łańskiego Wierchu przy szosie z Jawornika do Żulowej. Panorama stąd, obok długiego ich grzbietu, sięga nawet wieży na Pradziadzie. Dodatkową atrakcją jest stojący na szczycie odnowiony niedawno nietypowy, bo przerośnięty stół olbrzymów z parą krzeseł.

Hraniczki - opis Góry Złote, zwężone po stronie polskiej doliną Białej Lądeckiej po stronie czeskiej to dość rozległy obszar długich dolin i grzbietów, często z wyludnionymi częściowo lub całkowicie wioskami. Tak jest na przykład z dawną wsią Hraniczki przy Przeł. Gierałtowskiej, po której pozostał rozległy pas łąk i samotny krzyż.

 

Jaskinia Na Pomezi - opisPod łomami na Smreczniku, w soczewie marmurów przy szosie z Żulovej do Jesenika znajduje się Jaskinia na Pomezi czyli Na Pograniczu. Nie jest tak okazała jak te na Morawskim Krasie, niemniej zawiera szereg ciekawych przykładów szaty naciekowej. Jednym z nich jest stalaktyt zwany Sercem jaskini.

 

Jesenik Łaźnie - opis Góry Złote od pd. wschodu kończą się masywem Studnicznego Wierchu z licznymi źródełkami spływającymi w kotlinę Jesenika. Tutejsze uzdrowisko położone na jego zboczu popularność zyskało w XIX w. dzięki wodnej terapii W. Priessnitza. Oprócz sanatoriów i obszernego balneoparku znajdziemy tu piękne widoki na Wysoki Jesionik.

Rejon Ostrużnej - trasa Pozostawiając otwarty dylemat, który szczyt jest w Górach Złotych najwyższy (Smrek wschodni rywalizuje tu z Travną horą, przenieśmy się na jej długie ramię wijące się aż po Stare Miasto nad Śnieżnikiem. Na odcinku między Ostrużną a Starym Miastem zajmują je rozległe łąki, z których roztaczają się panoramy Wysokiego Jesionika i Masywu Śnieżnika. Nic dziwnego że jeden wierzchołków zowie się Gołym Wierchem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *