Góry Orlickie na skróty

Ziemska Brama - opis Pasmo zawdzięcza swą nazwę Dolinie Dzikiej Orlicy, która ciągnie się malowniczo wzdłuż polsko-czeskiej granicy, w górnej części przykuwając oko malowniczymi łąkami z rozsianą zabudową bliźniaczych wsi po obu stronach. Gdy rzeka poniżej Niemojowa opuszcza granicę przełamuje się przez skaliste zbocza, tworząc urokliwy wąwóz – Ziemską Bramę.

Orlica - opis Druga Orlica to wybitny szczyt (1084 m n.p.m.), wprawdzie nie najwyższy w paśmie, ale w jego północnej części, przez co przykuwa uwagę nawet widziana z daleka. Postawienie pod koniec 2020 roku wieży widokowej na wierzchołku pozwala znów na podziwianie rozległych widoków, które oglądali ongiś z zachwytem duszniccy kuracjusze. Wieże istnieją także na Wielkiej Desztnej, Festuv kopcu nad Oleśnicami oraz Anenskim vrchu.

Kunsztacka Kaplica - opis Grzbiet Gór Orlickich po stronie czeskiej może wydawać się nudny, gdyż wędruje się głównie asfaltem i mija kolejne betonowe, nigdy nie używane bunkry. Znajdziemy jednak i ciekawsze odcinki, w tym torfowiska w rejonie Tetrevca, przy których bieleje Kunsztacka Kaplica – dawniej popularne miejsce pielgrzymkowe mieszkańców gór.

 

Zieleniec - trasa Polska część G. Orlickich kojarzy się głównie z Zieleńcem – najwyższą osadą w Sudetach, obecnie częścią Dusznik-Zdroju. Dogodność tutejszych warunków narciarskich sprawia że stoki grzbietu są tu pocięte przecinkami wyciągów. Aż dziw że tuż nad nimi, po czeskiej stronie granicy znajduje się rezerwat Bukaczka z cenną roślinnością. Same przecinki to latem dobre punkty widokowe na okolicę.

Lewin Kłodzki - opis U zachodnich podnóży gór rozłożyło się dawne miasteczko Lewin Kłodzki – dobry punkt wyjściowy na malownicze, okoliczne, rzadko uczęszczane przez turystów wzniesienia: Pańską Górę, Taszowskie Górki, Wzgórza Lewińskie. Zboczami tych ostatnich przewija się linia kolejowa z Kłodzka do Kudowy, która poniżej Lewina przekracza szosę efektownym kamiennym wiaduktem.

Piekło - trasa Góry Orlickie zaczynają się przełomem i kończą przełomem. Tam gdzie Oleszenka uchodzi do szerokiej Metuji znajduje się Piekło – zespół dolin malowniczych zwłaszcza jesienią kiedy można z drewnianej kładki przerzuconej przez Metuję obserwować płynące kolorowe liście. W centrum Piekła znajduje się parking i jak to u Czechów – gospoda z piwem i knedlami.

Dobroszów - trasa Rozległe łąki zawieszone nad Nachodem i Kudową z panoramą sięgającą Karkonoszy, Gór Kamiennych, Stołowych i Orlickich. Stylowa wieża widokowa i położona na grzbiecie wioska, w zieleni niczym megality okazałe, niedawno udostępnione do zwiedzania bunkry. Oto Dobroszów położony opodal granicy z Polską. Ładny zakątek wieńczący pasmo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *