Wojanów

Wieś nad Bobrem, na skraju Kotliny Jeleniogórskiej (ok. 360 m n.p.m.) założona pod koniec XIII wieku. Znajdowała się w dobrach rycerskiego rodu Zedlitzów. W czasie wyprawy husyckiej na Jelenią Górę została częściowo zniszczona. W roku 1486 r. Wojanów nabył od Zedlitzów pan na Chojniku – hrabia von Schaffgotsch, jednak w 2 połowie XVI stulecia ponownie zarząd wsią objęli Zedlitzowie z niedalekiego pałacu Niesytno. Wówczas istniały już, choć w nieco innej postaci trzy zachowane do dziś zabytki Wojanowa i sąsiedniego, położonego na lewym brzegu Bobru – Bobrowa, który do niedawna pozostawał jedną miejscowością z Wojanowem.

The Bobr river in Wojanow

Bóbr w Wojanowie

Zacznijmy od kościoła Wniebowzięcia NMP, wzmiankowanego już w roku 1318. Z pierwotnej świątyni zachowało się gotyckie prezbiterium z portalem zakrystii oraz rzeźbami na belce tęczowej. Późnorenesansowa ambona pochodzi z roku 1607. Pozostałe wyposażenie wnętrza, w tym ołtarz główny jest barokowe. Na drewnianych emporach umieszczono malowidła przedstawiające świętych i alegorie biblijnych prawd. W świątyni i na zewnątrz niej znajdują się również stare płyty nagrobne, w tym epitafium Ulryka Schaffgotscha z roku 1563.

Góry Sokole z Wojanowa

Sokole Góry – widok z Wojanowa

Pierwotna rezydencja pałacowa w Wojanowie została wzniesiona przez Nikolasa von Zedlitza w roku 1603. W roku 1642 została ona zniszczona przez wojska szwedzkie, lecz już w roku 1667 podjęto prace zmierzające do jej odbudowy. Obecny kształt pałac zawdzięcza jednak romantycznej przebudowie dokonanej w 1 połowie XIX wieku. Prace rozpoczęto, gdy właścicielem Wojanowa był Karl Albrecht Ike – pruski radca sądowy, który zainicjował również przyległe założenie parkowe.

Rejon Wojanowa w XVIII w.

W roku 1839 przekazał on dobra wojanowskie królowi Fryderykowi Wilhelmowi III Hohenzollernowi, który z kolei podarował go córce Luizie. Pałac otrzymał cztery cylindryczne wieże w narożach zwieńczone hełmami, po obu stronach prostokątnej budowli znajdowały się oranżerie, w frontonie umieszczono portal z fryzem zdobionym tarczami herbowymi. Obecnie w pałacu, położonym przy skrzyżowaniu dróg na Trzcińsko, Łomnicę i Jelenią Górę mieści się hotel.

Palace in Wojanow

Pałac w Wojanowie

Za Bobrem, we wspomnianym Bobrowie mieści się natomiast neorenesansowy pałac Boberstein. Według tradycji wzniesiono go w miejscu średniowiecznego zamku zniszczonego przez husytów. Pod koniec XVI wieku powstał tu renesansowy dwór, na którego fundamentach postawiono pod koniec XIX wieku obecny pałac. Po II wojnie światowej uległ on dewastacji, obecnie prowadzone są prace renowacyjne. Budowla posiada charakterystyczną wieżyczkę, na teren pałacu prowadzi brama z otaczającymi ją rzeźbami lwów. Z okolic Wojanowa roztaczają się ładne widoki na Karkonosze i Rudawy Janowickie. Przez Wojanów i Bobrów prowadzi zielony Szlak Zamków Piastowskich – na tym odcinku z Jeleniej Góry do Bolkowa.

Palace Boberstein

Pałac w Bobrowie

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZKI
w GÓRY SOKOLE

 

GALERIA DODATKOWA

Dawna karczma sądowa nad Bobrem

Kościół Wniebowzięcia NMP

Wieczór przed pałacem w Wojanowie

Południowa fasada pałacu w Wojanowie

Brama pałacu w Bobrowie

Pałac w Bobrowie

Widok z Wojanowa na Sokolik – Krzywa Turnia i Sukiennice

Krzyżna Góra z Wojanowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *