Kudowa-Zdrój

Miasto (ok. 10 tys. mieszkańców) i uzdrowisko przy granicy polsko-czeskiej w Obniżeniu Kudowy, nad potokiem Bystra, dopływem Metuji. Prawa miejsce Kudowa otrzymała dopiero w roku 1945. Rozwinęła się z XIV-wiecznej wsi zwanej Chudoba, potem – od sąsiedniej, starszej Czermnej (dziś dzielnicy Kudowy) – Czermeńskimi Łaźniami). Miejscowe źródła mineralne odkryto pod koniec XVI wieku – jedno z nich wymieniane jest w Glaciographii Aeluriusa z roku 1625. W roku 1636 wzniesiono pierwsze, drewniane urządzenia kąpielowe.

Jednak prawdziwy rozwój i wzrost popularności położonego od XVIII wieku nad samą austriacko-pruską granicą uzdrowiska przyniósł wiek XIX. W roku 1905 do Kudowy doprowadzono linię kolejową z Kłodzka. Obecnie w granicach administracyjnych Kudowy znalazły się dawne wsie Czermna, Pstrążna, Słone, Jakubowice i Brzozowie, zaś przysiółki miasta (Bukowina Kłodzka z ośrodkiem hematologii dziecięcej “Orlik”) sięgają niemal na sam grzbiet Błędnych Skał (ok. 750 m n.p.m.).

Fountain in the park of Kudowa

Pijalnia w Kudowie-Zdroju

W samym zdroju leży rozległy park przechodzący w las na zboczach Góry Parkowej z XIX-wiecznymi zabudowaniami uzdrowiskowymi. Dostępne są trzy źródła: Śniadecki, Marchlewski, Moniuszko (dwa z nich w pijalni za drobną opłatą). W dolnej części parku znajduje się łabędzi staw. W Zakrzu stoi barokowy kościół św. Katarzyny z 1679 roku, w Czermnej – kościół św. Bartłomieja, w Słonem – kościół Narodzenia NMP z początku XX wieku, w tzw. Zielonej Dolinie (k/Brzozowia) – kaplica Matki Bożej Bolesnej z 1887 roku. Z Kudowy-Zdroju biegnie szereg szlaków turystycznych: na Błędne Skały (czerwony i zielony), do Brzozowia (niebieski), do Dusznik-Zdroju (czerwony) oraz na Kruczą Kopę (zielony).

Large chess in Kudowa

Plenerowe szachy w parku zdrojowym

MAPA

TRASY W POBLIŻU
Jarkowskie Piekło
Lewińskie kopy
Lewińskie łąki
Wzgórza Lewińskie

GALERIA DODATKOWA


Kościół w Brzozowiu kryty gontem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *