Trasa Kunegundy

Przesieka (dolina Czerwieni) – znaki zielone – Piekielna Dolina – znaki czarne – Chojnik – znaki czerwone – Głazowisko – znaki zielone – Pod Kopistą – znaki niebieskie i bez znaków –  dolina Sopotu – znaki żółte – Przesieka (Dolina Czerwieni). Długość: 10,5 km. Ok. 250 m różnicy wzniesień.

Przyjemny, zwłaszcza jesienią, spacer dróżkami Pogórza Karkonoskiego możemy rozpocząć właściwie w dowolnej miejscowości – Jagniątkowie (w dolinie Sopotu), Przesiece (ul. Dolina Czerwienia w dolinie… Czerwieni), Zachełmiu czy Sobieszowie, włączając się w różnych punktach kółka – poniżej opisany jest wariant z Przesieki.

Od skrzyżowania szlaków żółtego i zielonego w dolinie Czerwieni idziemy za znakami zielonymi ulicą lekko pod górę, obok niezbyt pasującego do miejscowego krajobrazu  budynku obecnej “rezydencji Markus”. Przy ostatnich domach Przesieki w tyle otwiera się ładny widok na dolinę Czerwieni, zwanej w źródliskowej części Kozacką Doliną – od sławnych ongiś na całą Europę kozaków lisowskich, którzy aż tutaj, wracając z Czech na Śląsk się zapędzili.

The valley of Czerwien Clouds rolling over Karkonosze

Dolina Czerwieni jesienią / Chmury nad Przeł. Karkonoską – widok znad Przesieki

Asfalt się kończy i coraz bardziej stromo szlak wznosi się na przełączkę między Kopą (665 m) a Przesiecką Górą (610 m). Na zboczach obu, w lesie rozsiane są malownicze skałki (ok. 300 metrów od szlaku), tworzące na stoku doliny Czerwieni rozległe urwiska i rumowiska.

Przesieka Karkonosze z Przesieckiej Góry
Dolina Czerwieni w Przesiece / Widok z Przesieckiej Góry na Karkonosze

Przemierzając skalne rumowiska Przesieckiej Góry należy zachować ostrożność – można tu trafić nawet na dzika, odpoczywającego w załomach skalnych, czego Autor miał kiedyś przyjemność.

Grzybki nad Przesieką Skały na zboczu Przesieckiej Góry
Grzybki na Przesieckiej Górze

Za przełęczą rozpoczynają się rozproszone po stokach Pogórza zabudowania Zachełmia, zaś znaki zielone prowadzą w lewo, skrajem lasu na zboczach Kopy. Osiedle swą nazwę wzięło od niepozornego, wyłaniającego się zza grzbietu Rudzianek (591 m) wzniesienia Chełmu (483 m). Szlak sprowadza do zamieszkałej w przeszłości przez kompozytora Ludomira Różyckiego willi “Pan Twardowski”. Stąd w lewo drogą wychodzimy na siodło (560 m) w ciągu łąk na Zachełmiem, zwane Przełęczą Różyckiego.

Zachelmie
Rudzianki nad Zachełmiem
Okolica urokliwa jest zwłaszcza jesienią z uwagi na mieszany drzewostan na stokach Rudzianek i Żaru (680 m).
Meadows over Zachelmie Przelecz Rozyckiego (Ludomir Rozycki Pass - 590)
Jesień na stokach Żaru / Leśne Łąki nad Zachełmiem

Z Przełęczy Różyckiego szlak zielony obniża się do tzw. Żelaznego Mostku, za którym rozpoczynają się skalne złomowiska Żaru i Chojnika, przybierające nad Piekielną Doliną ponury, godny powyższej nazwy wygląd.

Okolice Zelaznego Mostku Piekielna Dolina (Infernal Valley)
Okolice Żelaznego Mostku / Skały nad Piekielną Doliną

Na Przełęczy Żarskiej (574 m), przy granicy enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, skręcamy w prawo, ciągiem schodków podchodząc na widoczny już szczyt Chojnika (627 m) z ruinami zamku.

Steps to Chojnik Under the Chojnik (Kynast) castle
Schody na Chojnik / Furtka w skałach

Na prawo od zamku (należy skręcić w ścieżkę za furtką wśród skał) znajduje się platforma widokowa Piekielnego Kamienia. Szlak okrąża mury zamku i dochodzi do położonej na przeciwległym stoku bramy.

Devil's Rock from Chojnik Keep in the mountains
Piekielny Kamień z Chojnika / Chojnik z Piekielnego Kamienia

Zamek Chojnik efektownie prezentuje się z każdej strony. Można go obejść ścieżką poniżej murów, tuż nad granitowym urwiskiem Piekielnej Doliny (za 1szą bramą w prawo).

Chojnik castle Under the walls of Chojnik

Zamek Chojnik od strony szlaku żółtego

Zwiedzanie samego zamku jest odpłatne – najciekawszą jego częścią jest oczywiście stołp, z którego rozciąga się piękna panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej oraz samej warowni oczywiście.

Chojnik (627 m) Sniezka (1603 m) from the keep
Zamek górny od Piekielnej Doliny / Widoki ze stołpu Chojnika – rejon Śnieżki i Sobieszów

Od zamku szlak czerwony wiedzie zakosami, okrążając północne zbocza Chojnika i mijając samotnego Skalnego Grzybka. Coraz stromiej obniżamy się do wylotu Piekielnej Doliny, gdzie znajduje się tzw. Głazowisko – mały labirynt z głazów kilkumetrowej wysokości. Z otwierającej się po prawej łąki widać budynki Sobieszowa, za nami, na leśnej kopie górują ruiny Chojnika.

Rocky mushroom Maze of boulders in Piekielna Dolina
Skalny Grzybek przy szlaku czerwonym / Głazowisko w Piekielnej Dolinie
Przy wylocie Piekielnej Doliny wkraczamy ponownie na szlak zielony, który leśnymi dróżkami trawersuje zachodnie zbocza Żaru. Co pewien czas pojawiają się samotne skałki.
Sciezka Kunegundy (Kunegunda's Path) Ścieżka Kunegundy
Ścieżka Kunegundy przy Głazowisku

Strome zejście sprowadza do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim tuż nad pierwszymi zabudowaniami Jagniątkowa – nim w lewo pod górę. Uwaga! W związku z objęciem zachodnich stoków Kopistej i Szerzawy terenem KPN – proponuję zmianę wariantu w stosunku do wcześniej opisywanego. Szlakiem niebieskim dochodzimy do siodła między Żarem a Kopistą i tu albo schodzimy do Zachełmia i wracamy szlakiem zielonym, albo kierujemy się w prawo duktem wyprowadzającym na siodło we wschodnim ramieniu Kopisty, gdzie dochodzi z Zachełmia ul. Lawendowa. Na krzyżówce kierujemy się prosto, rozpoczynając zejście w dolnię Ziębnika, którą prowadzi Droga nad Reglami – szlak żółty z Jagniątkowa. Prowadzi nas teraz w prawo szlak żółty, obniżając się do naszego punktu wyjścia na skraju Przesieki.

Bez nazwy Rocks near Droga pod Reglami
Dolina Sopotu nad Jagniątkowem / Droga pod Reglami między Jagniątkowem a Przesieką
MAPA TRASY
Najdete nás na mapy.cz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *