Stara Morawa

Wieś na pograniczu Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika, w dolinie Morawki, wzmiankowana w roku 1346. Należała do dóbr z ośrodkiem w Karpieniu, w XVI wieku działała tu huta żelaza przetwarzająca urobek ze złóż w Górach Bialskich. Powstała wówczas tzw. Sucha Droga biegnąca z grzbietu gór aż do samej wsi. Wojna trzydziestoletnia przyniosła upadek górnictwa i hutnictwa, jednak już po jej zakończeniu otwarto kuźnię wyrabiającą lufy armat i kule armatnie. Działała tu także w 2 połowie XVII wieku huta miedzi. W XIX wieku we wsi funkcjonował wapiennik przerabiający marmur z pobliskich złóż. W roku 1840 na jej północnym krańcu wykonano zaporę na Morawce z suchym zbiornikiem retencyjnym.

Krzyżnik (710 m)

Zalew w Starej Morawie, w tle Krzyżnik

Obecnie atrakcją wsi jest zalew wodny o powierzchni 5,5 ha wykonany w l. 2000-2006 na cele rekreacyjne. Drugą jest wspomniany wapiennik “Łaskawy Kamień” leżący przy szosie do Kletna, zaprojektowany przez samego Karola Schinkla (tego od Kamieńca Ząbkowickiego i zamku Leśna w Szczytnej) w otoczeniu niewielkiego parku. Mieści się tu galeria prof. Jacka Rybczyńskiego. W drewnianych domkach oferowane są noclegi.

Lime klin in Stara Morawa

Wapiennik “Łaskawy Kamień”

W pobliżu przebiega żółty szlak turystyczny ze Stronia Śląskiego na Halę pod Śnieżnikiem. Z kolei Sucha Droga wyprowadzi nas na Wielkie Rozdroże, skąd znakowane szlaki wiodą na Czernicę, Trzy Siostry i Suchą Przełęcz. Na stokach Krzyżnika znajduje się wyrobisko dawnej kopalni marmurów, gdzie można znaleźć cenne minerały. Z rejonu Starej Morawy roztaczają się ładne widoki na Żmijowiec, Młyńsko, Zawadę, Suszycę i sam Śnieżnik.

Na granicy Starej Morawy i Kletna, w tle Łysiec, Gołogóra i Suszyca
PROPOZYCJE WYCIECZKI

NA ŁYSIEC I CZERNICĘ
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *