Wzgórze Krzywoustego (380 m n.p.m.)

Zalesione wzgórze położone w zakolu rzeki Bóbr, w rejonie ujścia Kamiennej, od zachodu górujące nad centrum Jeleniej Góry. Na zboczach znajdują się ślady średniowiecznego grodziska – pierwotnego osadnictwa w rejonie Jeleniej Góry. Jego początki nie są pewne – przypisuje się je Bobrzanom (X w.), Bolesławowi Chrobremu (pocz. XI wieku) i, zgodnie ze znaną legendą, obecnemu patronowi wzniesienia – Bolesławowi Krzywoustego (pocz. XII stulecia). Pod koniec XIII stulecia, za rządów księcia jaworskiego Bolka I zwanego Surowym drewnianą strażnicę przekształcono w murowany zamek, który ponad 100 lat później oparł się husytom.

Wzgórze Krzywoustego

Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego

Później przypuszczalnie zamek popadł w ruinę i był wykorzystywany jako składnica materiałów budowlanych dla Jeleniej Góry, choć istnieją przekazy o istnieniu tu jeszcze pod koniec XVI stulecia jakiejś rezydencji, zburzonej podczas wojny trzydziestoletniej. W okresie romantyzmu na wzgórzu wzniesiono gospodę, a w roku 1911 postawiono stojącą do dziś 22-metrową wieżę widokową z panoramą Jeleniej Góry, Rudaw Janowickich i Karkonoszy (wstęp bezpłatny). Obok wierzchołka przebiega szlak zielony z Jeleniej Góry do Siedlęcina, a północne i wschodnie podnóża okala szlak żółty wzdłuż doliny Bobru.

Wzgórze Krzywoustego

Widok z wieży na Karkonosze (Skalny Stół, Czarna Kopa, Śnieżka, Studniczni hora i Smogornia), bliżej Wzgórza Łomnickie i Pogórze Karkonoskie z Grabowcem i Czołem

 
MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
NAD JEZIORO MODRE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *