Okrzeszyn

Wieś w dolinie potoku Szkło opadającej w stronę czeskiej granicy pomiędzy Zaworami (północną częścią Gór Stołowych) a Górami Kruczymi (zach. część Gór Kamiennych). Założona w XI wieku, pod koniec XIII stulecia weszła w skład domeny krzeszowskich cystersów. Pozostawała we władaniu zakonu aż do jego likwidacji przez rząd pruski w roku 1810. Od wojen śląskich (połowa XVIII w.) znajdowało się tu przejście graniczne między Prusami a Austrią. W XIX wieku rejon osady stanowił ośrodek górnictwa węgla kamiennego, działały tu także browar i gorzelnia.


Okrzeszyn na tle Gór Kruczych, na horyzoncie czubek Śnieżki

W roku 1889 do Okrzeszyna doprowadzono linię kolejową z Kamiennej Góry, zamkniętą pod koniec lat 50-tych XX wieku i rozebraną w latach 70-tych (w dawnym budynku stacji znajduje się obecnie sklep spożywczy). Po II wojnie światowej zamknięto przejście graniczne i rozpoczęto… poszukiwania rud uranu. Obecnie jest to cicha osada, do której dojeżdża się zrujnowaną drogą z Chełmska Śl., na przejeździe do czeskich Pietrzykowic znajduje się szlaban, korzystają z niego jedynie mieszkańcy okolic posiadający zezwolenie i dojeżdżający w rejon Trutnova (ok. 5 km od granicy) do pracy.

Kościół Narodzenia NMP w Okrzeszynie

W dolnej części wsi znajduje się malownicza ruina renesansowego kościoła św. Michała Archanioła z lat 80-tych XVI wieku, przebudowanego w XVII w. na barokowy, a także średniowieczny krzyż pokutny (na podwórku prywatnej posesji), w górnej – barokowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1724 r., z późniejszą o 130 lat wieżą oraz barokowa plebania z końca XVIII w. We wsi znajdziemy także liczne kapliczki. Na zboczu wzgórza Buczek znajduje się kamieniołom melafiru, na stoku Urwistej – dawny kamieniołom porfirów. Przez Okrzeszyn biegną szlak zielony z Przeł. Lubawskiej na Strażnicze Naroże przez Graniczny Grzbiet, szlak niebieski z Lubawki do Chełmska Śląskiego oraz łączący je szlak czerwony, a także ścieżki spacerowe po okolicznych łąkach. Z łąk tych roztaczają się malownicze widoki sięgające Karkonoszy.

Ruina kościoła św. Michała Archanioła
Najdete nás na mapy.cz
PROPOZYCJE WYCIECZEK

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *