Okrzeszyn

Wieś w dolinie potoku Szkło opadającej w stronę czeskiej granicy pomiędzy Zaworami (północną częścią Gór Stołowych) a Górami Kruczymi (zach. część Gór Kamiennych). Założona w XI wieku, pod koniec XIII stulecia weszła w skład domeny krzeszowskich cystersów. Pozostawała we władaniu zakonu aż do jego likwidacji przez rząd pruski w roku 1810. Od wojen śląskich (połowa XVIII w.) znajdowało się tu przejście graniczne między Prusami a Austrią. W XIX wieku rejon osady stanowił ośrodek górnictwa węgla kamiennego, działały tu także browar i gorzelnia.


Okrzeszyn na tle Gór Kruczych, na horyzoncie czubek Śnieżki

W roku 1889 do Okrzeszyna doprowadzono linię kolejową z Kamiennej Góry, zamkniętą pod koniec lat 50-tych XX wieku i rozebraną w latach 70-tych (w dawnym budynku stacji znajduje się obecnie sklep spożywczy). Po II wojnie światowej zamknięto przejście graniczne i rozpoczęto… poszukiwania rud uranu. Obecnie jest to cicha osada, do której dojeżdża się zrujnowaną drogą z Chełmska Śl., na przejeździe do czeskich Pietrzykowic znajduje się szlaban, korzystają z niego jedynie mieszkańcy okolic posiadający zezwolenie i dojeżdżający w rejon Trutnova (ok. 5 km od granicy) do pracy.

Kościół Narodzenia NMP w Okrzeszynie

W dolnej części wsi znajduje się malownicza ruina renesansowego kościoła św. Michała Archanioła z lat 80-tych XVI wieku, przebudowanego w XVII w. na barokowy, a także średniowieczny krzyż pokutny (na podwórku prywatnej posesji), w górnej – barokowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1724 r., z późniejszą o 130 lat wieżą oraz barokowa plebania z końca XVIII w. We wsi znajdziemy także liczne kapliczki. Na zboczu wzgórza Buczek znajduje się kamieniołom melafiru, na stoku Urwistej – dawny kamieniołom porfirów. Przez Okrzeszyn biegną szlak zielony z Przeł. Lubawskiej na Strażnicze Naroże przez Graniczny Grzbiet, szlak niebieski z Lubawki do Chełmska Śląskiego oraz łączący je szlak czerwony, a także ścieżki spacerowe po okolicznych łąkach. Z łąk tych roztaczają się malownicze widoki sięgające Karkonoszy.

Ruina kościoła św. Michała Archanioła
Najdete nás na mapy.cz
PROPOZYCJE WYCIECZEK

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *