Szlaki (3)

KARKONOSZE

1. Szlak niebieski z Pecu pod Śnieżką przez Białą Łąkę do Szpindlerowego Młyna (CZ)

W Karkonoszach występuje swoisty kłopot bogactwa ładnych tras, co powoduje że lista powinna być co najmniej dwukrotnie dłuższa. Mogłaby obejmować np. także rejon dolin Mumlawy, Kotelnych Jam, grzbietu między Petrovką a Wielkim Szyszakiem, Płani, Stoha i Klinowych Bud, ścieżki między Lisią Łąką a Czarną Górą, Lasockiego Grzbietu i Rychor. Trudny jest również wybór jeśli chodzi o szlak najładniejszy. Wybrałem szlak niebieski z Pecu pod Śnieżką do Szpindlerowego Młyna, bo oferuje zarówno ładne widoki, namiastkę gór wysokich, płaską, rozległą tundrę karkonoską okolic Białej Łąki, jak i wreszcie malowniczą dolinę Białej Łaby (wprawdzie położono tu asfalt, ale można pomyszkować przy skalnych płytach koryta rzeki). I tak najpierw pokonujemy Olbrzymią Dolinę z widokami na skaliste zbocza Źródlanej Góry i wspinamy się ostrymi tu zboczami Śnieżki, oglądając Jamę Upy z prawie 90-metrowym wodospadem, na Przełęcz pod Śnieżką. Potem pokonujemy ciąg kładek wspomnianej tundry między Źródlaną Górą a Równią pod Śnieżką by przez Białą Łąkę, zbiec wraz z Białą Łabą do Siedmiu Dolin. 

linki do opisu odcinków: Pec – Biała Łąka / Biała Łąka – U Białej Łaby / U Białej Łaby – U Dziewiczego Mostku

(Zielona tundra karkonoska)

2. Szlak zielony od Czarnego Kotła na Szrenicę (PL)

… a właściwie jej trawersem do górnej stacji wyciągu ze Szklarskiej Poręby. Aby polska strona Karkonoszy, choć znacznie mniejsza niż czeska, nie była poszkodowana sięgamy po klasyka – to jest ścieżkę nad Reglami przez Czarny Kocioł i Kotły Śnieżne na Halę pod Łabskim Szczytem i dalej – z ładnym obejściem niszy Szrenickiego Potoku – do Końskich Łbów przy stacji wyciągu.. Jedyna ułomność, zwłaszcza pierwszego odcinka tego szlaku, to liczne obleganie, na co i tak znajdzie się rada – przyjechać w tygodniu roboczym, poza wakacjami, bo pusty szlak przez alpejsko-nordycki krajobraz zdecydowanie jest warty jednego dnia urlopu. A przeznakowany przez KPN w celu ochrony przyrody w Małym Kotle wariant szlaku jest jeszcze bardziej widokowy niż poprzedni.

linki do opisu odcinków: Czarny Kocioł – Hala pod Łabskim Szczytem / Hala pod Łabskim Szczytem – Szrenica 

(na morenach)

3. Szlak czerwony ze Szpindlerowego Młyna przez Białą Łąkę na Vyrovkę (CZ)

Rejon Kozich Grzbietów – nietypowej dla Karkonoszy grani z rozległymi widokami na dolinę Świętopietrowego Potoku, masyw Stoha i Luczni horę to jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach, które daje posmak gór wyższych niż są w rzeczywistości. A i asfaltowy odcinek za Białą Łąką prowadzący obok kapliczki na Modrym Siodle i długo bielejącego, śnieżnego pola Źródlanego Góry zwanego mapą Czeskiej Republiki raduje oko pięknymi widokami, choć tłok na tym odcinku w tzw. sezonie bywa znaczny.

linki do opisu odcinków: Szpindlerowy Młyn – Biała Łąka / Biała Łąka – Vyrovka

(Podejście ze “Szpindla” stokami Kozich Grzbietów)

4. Szlak czerwony od schroniska nad Łomniczką na Halę Szrenicką (PL)

Powrót na stronę polską – dolina Łomniczki jest efektowna, bo kończy liczące około pół kilometra, niemal nagie zbocze Śnieżki i zawiera w sobie urocze ściany oraz kaskady, wśród których przewija się szlak. Potem czeka na turystę wprawdzie bruk Drogi Jubileuszowej (który zresztą można obejść przez Białą Łąkę – jeśli ktoś dysponuje większą ilością czasu), ale widok Śnieżki jako tła Małego, a Pielgrzymów i Słonecznika jako tła Wielkiego Stawu wart jest umieszczenia i tego odcinka na liście. Zwłaszcza na spłaszczeniu dawnego schroniska ks. Henryka nad Wielkim Stawem człowiek czuje się jak na dachu, jeśli nie świata, to Sudetów przynajmniej. Potem przypada nieco mniej atrakcyjny odcinek od Słonecznika po pogorzelisko po budzie Petrovka by szlak przez malownicze filary Śląskich Kamieni, Czeskie Kamienie, górną krawędzią Śnieżnych Kotłów dotarł do Trzech Świnek na Szrenicy i Halę Szrenicką.

linki do opisu odcinków:Dolina Łomniczki – Słonecznik / Petrovka – Czarna Przełęcz/ Czarna Przełęcz – Śnieżne Kotły / Śnieżne Kotły – Hala Szrenicka

(Nad Wielkim Kotłem)

5. Szlak czerwony od Rużenicznej zahradki na Łabską Łąkę (CZ)

Skoro Kotelne jamy i Łabski wąwóz widziane od dołu, nie zmieściły się na liście, w wykazie umieszczono szlak pozwalający na wgląd od góry w obie te atrakcje Karkonoszy. Spojrzeniu owemu towarzyszyć będzie szum wodospadów Panczawy i Łaby oraz rozległa panorama Siedmiu Dolin z majaczącą na horyzoncie Śnieżką, która… nie zmieściła się na niniejszej liście.

link do trasy

(Nad Wodospadem Panczawy)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *