Szlaki (13)

WYSOKI JESIONIK

1. Szlak żółty z Karlowej Studzienki na Owczarną

Wysoki Jesionik oferuje turyście sporo ładnych miejsc poza znakowanymi szlakami (choć ich siatka się powiększa, czego przykładem jest szlak czerwony na Dlouhe strane wyznakowany opisywaną na tym blogu malowniczą ścieżką zawieszoną nad doliną Borowego Potoku). Ale i na samych szlakach jest wybór. Za najładniejszy, choć latem oblegany, należy uznać szlak prowadzący urokliwego uzdrowiska Karlowa Studzienka przez wąską dolinę Białej Opawy… do parkingu przy ośrodku wypoczynkowym Owczarna. Znajdziemy tu wyniosłe skalne ściany, szumiące kaskady, wodę cieknącą ze skał, a na ostatnim odcinku – widok na Pradziad.

link do trasy

(Kaskady w dolinie Białej Opawie)

2. Szlak czerwony – “Hrebenovka” z Ramzowej do Jeleniej Studzienki

Szlak czerwony prowadzi w większości głównym grzbietem Wysokiego Jesionika, na który wspina się od ramzowskiego siodła (z widokami na Góry Złote) tzw. Końską Ścieżką. Mija następnie widokowy Keprnik z platformą skalną, by trawersem Czerwonej Góry obok dawnego miejsca pielgrzymkowego z widokami na dolinę Huczącej Desnej, Vozkę i Keprnik, a następnie wygodną drogą z panoramą gniazda Pradziada i Trójgóry zejść na Czerwonogórską Przełęcz. Dalsza część wędrówki to ponownie widoki z odcinka między Klinovcem na Małym Jeziernikiem, torfowiska wysokie Wielkiego Jeziernika i malownicza hala ze schroniskiem Szwajcarka. Szlak dociera prawie na sam szczyt Pradziada, ale najciekawszy odcinek – jesenicka “połonina” rozciąga się za parkingiem na Owczarnej. Porośnięty trawami grzbiet Wysokich Hal rozciąga się od Piotrowych Kamieni po rejon Wielkiego Maja, a od południowego-wschodu podcinają ją dwa skaliste kotły. Z prowadzącej grzbietem ścieżki roztaczają się rozległe widoki, choć krajobraz jest wyraźnie dotknięty ręką człowieka, która wprowadziła weń zbiornik elektrowni Dlouhe strane, druty wyciągów narciarskich, urządzenia dawnego lądowiska czy, last but not least – kolosalną wieżę na Pradziadzie.

linki do opisów: 12 / 3 / 4

(Nad Wrzosową Studzienką, w tle Keprnik)

3. Szlak niebieski z rozdroża u Kamiennej Chaty na Pradziad

Opisywany odcinek szlaku prowadzi od cywilizacji (ciąg komunikacyjny obsługujący elektrownię Dlouhe strane) do cywilizacji (wjazd do kompleksu na Pradziadzie), ale pośrodku oferuje turyście w miarę nienaruszony fragment jesionickiej puszczy, nie bez powodu nazwany Dzikim Dołem, którym spływa bystry potok. No, a z Pradziada, coby o nim nie mówić – dookolna panorama na sporą część Sudetów Wschodnich, a przy dobrej widoczności – także Beskidy morawsko-śląskie się roztacza.

link do trasy

(Skałki nad Dzikim Wąwozem)

4. Szlak niebieski z Obrzych skał na Szerak

Odcinek umieszczono na liście z uwagi na malowniczo rozłożone na jego początku Olbrzymie Skały, stanowiące naprawdę imponujący ciąg, zwłaszcza gdy wdrapie się na najwyższą z nich, oraz na widok z Szeraka na kotlinę, w której rozłożył się Jesenik.

link do trasy

(Olbrzymie skały)

5. Szlak czerwony z Niedźwiedziej Góry na Dlouhe Strane

Na sam koniec szlak poprowadzony do “cudu czeskiej techniki” – położonego nieco ponad 100 metrów poniżej czubka samego Pradziada (licząc różnice poziomów) zbiornika górnego elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhe Strane. Po drodze z wylesień roztaczają się widoki na otoczenie doliny Borowego Potoku oraz grupę Pradziada, zaś z samego zrównanego sztucznie wierzchołka Długiej Strani – dookolna panorama Sudetów Wschodnich.

link do trasy

(Pradziad ze szczytu Dlouhe Strane)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *