Szlaki (15)

MASYW ŚNIEŻNIKA

1. Szlak zielony z Przełęczy Międzyleskiej na Śnieżnik (PL)

Pierwszy odcinek szlaku to rozległe łąki i pola wokół Przełęczy Międzyleskiej z panoramą Masywu Śnieżnika, do którego nieuchronnie się przybliżamy, Suchego Wierchu i Gór Bystrzyckich. Możemy napotkać tu też żerującą lub odpoczywającą zwierzynę – sarny, jelenie, zające, lisy i dziki. Potem następuje stopniowe podejście na Opacz, niewybitny Jasień i Trójmorski Wierch. Na tym ostatnim, po obu stronach grzbietu znajdują się rozległe gołoborza oraz drewniana wieża widokowa, z której roztacza się ładna dookolna panorama (obecnie niestety z czeską fanaberią na stoku pasma Suszyny). Za Puchaczem czeka nas jeszcze krótkie, ale ostre tuptanie na Goworek, a za Małym Śnieżnikiem – wyjście na malowniczą Halę pod Śnieżnikiem. Na koniec – najwyższy szczyt masywu Śnieżnik z ograniczonymi przez krzywiznę kopuły widokami. Na szlaku generalnie, poza odcinkami między Przełęczą Jodłowską a Trójmorskim Wierchem oraz Halą i Śnieżnikiem jest pusto, co stanowi dodatkowy atut.

linki do opisu odcinków 1 / 2 / 3

(“Kamienne morze” na Trójmorskim Wierchu)

2. Szlak czerwony ze Strzybnickiego Siodła na Jaskółcze Skały (CZ)

Czeski wariant podejścia na szczyt Śnieżnika umieszczono w zestawieniu ze względu na odcinek między kamiennym słoniem a Jaskółczymi Skałami, na którym szlak malowniczo przewija się po zboczach wieńczących dolinę Morawy. Na samych Jaskółczych Skałach i okolicznych gołoborzach możemy napotkać stosunkowo liczne w tym rejonie Masywu Śnieżnika kozice.

linki do opisu odcinków 1 / 2

(Gołoborze po czeskiej stronie granicy w rejonie Jaskółczych Skał)

3. Szlak czerwony z Bystrzyn na Suszynę (CZ)

Szlak prowadzi urokliwą doliną Prędkiego Potoku, pełną bystrzyn i kaskad, na której zboczach gdzieniegdzie występują gołoborza. Zwłaszcza w dolnej części jest tu dość dziko i stosunkowo mało turystów – nawet w sezonie wakacyjnym.

link do opisu

(Prędki Potok)

4. Szlak czerwony z Wilkanowa na Przeł. Puchaczówka (PL)

Odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego w Masywie Śnieżnika biegnie najpierw po malowniczych łąkach między Pławnicą a Wilkanowem, przekracza grzbiet Iglicznej w rejonie sanktuarium Maria Śnieżna by zejść w dolinę Wilczki, w miejscu gdzie potok tworzy wąwóz i wodospad. Z podejścia na Halę pod Śnieżnikiem mamy ładne widoki na spadziste zbocza Małego Śnieżnika, z Hali pod Śnieżnikiem – na Góry Bystrzyckie oraz masyw Czarnej Góry, ze Żmijowca – na Śnieżnik. Jeszcze lepsza panorama – sięgająca Wysokiego Jesionika roztacza się ze skraju lasu pod wierzchołkiem Czarnej Góry, niestety na samą wieżę na wierzchołku napierają wciąż otaczające drzewa. Nie zapomnijmy też o ukrytych ok. 400 metrów na zachód od szlaku na środkowym Żmijowcu – Mariańskich Skałach.

linki do opisów części 1 / 2 / 3

(Pod szczytem Czarnej Góry, w tle Igliczna, Rów Górnej Nysy, Góry Bystrzyckie i Orlickie)

5. Szlak żółty z Przeł. Puchaczówka na przełęcz nad Konradowem (PL)

Grzbietowy szlak Krowiarek oferuje ładne widoki – najpierw na Czarną Górę i rejon Puchaczówki, następnie – ze Skowroniej Góry panorama się rozszerza i sięga Wysokiego Jesionika, Ślęży i Karkonoszy.

link do opisu

(Na Skowroniej – w tle G. Bialskie i Złote)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *