Grabowiec (784 m n.p.m.)

Kopulaste wzniesienie we wschodniej części Pogórza Karkonoskiego, górujące nad Sosnówką i Miłkowem. Wierzchołek porośnięty mieszanym lasem zajmują granitowe skałki:  najwyższa, przypominająca iglicę Ostra o wysokości 16 metrów, Mała i Patelnia. Ostatnia z nich w formie płaskiego bloku o wysokości ok. 10 metrów, dostępnego wykutymi w skale schodkami, stanowi, niestety zarastający, punkt widokowy na Karkonosze.

On Patelnia (Frying pan)

Na Patelni, w tle Mały Szyszak i Tępy Szczyt

Na zachodnim stoku Grabowca, na wysokości ok. 670 m n.p.m., gdzie dociera z Sosnówki tzw. Babia Ścieżka, a kiedyś biegł Śląski Trakt, tryska źródło zwane Dobrym – dawne miejsce kultowe, nawiedzane przez człowieka ponoć już w okresie neolitu. W XIII wieku nad pogańskim źródłem stanęła kaplica, odnowiona w 2 połowie XIV wieku przez księcia Bolka II Małego. Kaplica popadła w ruinę podczas wojen husyckich i ponownie – w czasie wojny trzydziestoletniej. Obecna barokowa budowla na eliptycznym planie pochodzi z lat 1718-19, a jej ołtarz mieści się podobno nad samym źródłem.


Grabowiec i Czoło z rejonu Marczyc, w tle, w chmurach Śnieżka

O Dobrym Źródle krąży wiele podań, np.  o złotym baranku ukrytym pod progiem kaplicy  czy  o  zaklętym dzwonie wykopanym  przez   dziką   świnię. Do dziś kultywowany jest zwyczaj, zgodnie z którym obiegnięcie lub obejście   kaplicy siedem razy z jednym  haustem cu­downej wody w ustach zapewnia szczęście w miłości (i brak szczęścia w kartach w zwyczajowym zestawie).  Spod kaplicy rozciąga się ograniczony widok na Pogórze Karkonoskie i fragment Kotliny Jeleniogórskiej.

St. Anne's chapel on Grabowiec

Przy kaplicy św. Anny pod Grabowcem

Przez szczyt Grabowca przebiega czerwony Główny Szlak Sudecki z Mysłakowic do Karpacza i dalej na Przełęcz pod Śnieżką. Obok kaplicy św. Anny krzyżują się szlaki żółty z Sosnówki na Przełęcz pod Czołem (Karpacz Górny) i niebieski – z Miłkowa do Borowic. Na przełęczy między Grabowcem a Głaśnicą znajdują się ruiny przedwojennego prewentorium, zaś na siodle na południowym stoku dom wczasowy “Lubuszanin”.

Patelnia on Grabowiec
Patelnia
 
MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Z KARPACZA
GALERIA – skały na Grabowcu
View from Grabowiec
Na Patelni, w tle Wielki Szyszak i Szrenica

Walls of Patelnia
Ściany Patelni
Flat top of Patelnia
Wierzchołek Patelni
Ostra on Grabowiec
Ostra

Rocks on slopes of Grabowiec
Mała na Grabowcu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *