Grabowiec (784 m n.p.m.)

Kopulaste wzniesienie we wschodniej części Pogórza Karkonoskiego, górujące nad Sosnówką i Miłkowem. Wierzchołek porośnięty mieszanym lasem zajmują granitowe skałki:  najwyższa, przypominająca iglicę Ostra o wysokości 16 metrów, Mała i Patelnia. Ostatnia z nich w formie płaskiego bloku o wysokości ok. 10 metrów, dostępnego wykutymi w skale schodkami, stanowi, niestety zarastający, punkt widokowy na Karkonosze.

On Patelnia (Frying pan)

Na Patelni, w tle Mały Szyszak i Tępy Szczyt

Na zachodnim stoku Grabowca, na wysokości ok. 670 m n.p.m., gdzie dociera z Sosnówki tzw. Babia Ścieżka, a kiedyś biegł Śląski Trakt, tryska źródło zwane Dobrym – dawne miejsce kultowe, nawiedzane przez człowieka ponoć już w okresie neolitu. W XIII wieku nad pogańskim źródłem stanęła kaplica, odnowiona w 2 połowie XIV wieku przez księcia Bolka II Małego. Kaplica popadła w ruinę podczas wojen husyckich i ponownie – w czasie wojny trzydziestoletniej. Obecna barokowa budowla na eliptycznym planie pochodzi z lat 1718-19, a jej barokowy ołtarz główny z obrazem ucznia Michała Willmanna przedstawiającym patronkę kaplicy  mieści się podobno nad samym źródłem. W roku 1812 umieszczono w kaplicy także dawny ołtarz z kaplicy na Śnieżce z figurą św. Wawrzyńca (2 poł. XVII w.).


Grabowiec i Czoło z rejonu Marczyc, w tle, w chmurach Śnieżka

O Dobrym Źródle krąży wiele podań, np.  o złotym baranku ukrytym pod progiem kaplicy  czy  o  zaklętym dzwonie wykopanym  przez   dziką   świnię. Do dziś kultywowany jest zwyczaj, zgodnie z którym obiegnięcie lub obejście   kaplicy siedem razy z jednym  haustem cu­downej wody w ustach zapewnia szczęście w miłości (i brak szczęścia w kartach w zwyczajowym zestawie).  Spod kaplicy rozciąga się ograniczony widok na Pogórze Karkonoskie i fragment Kotliny Jeleniogórskiej.

St. Anne's chapel on Grabowiec

Przy kaplicy św. Anny pod Grabowcem

Przez szczyt Grabowca przebiega czerwony Główny Szlak Sudecki z Mysłakowic do Karpacza i dalej na Przełęcz pod Śnieżką. Obok kaplicy św. Anny krzyżują się szlaki żółty z Sosnówki na Przełęcz pod Czołem (Karpacz Górny) i niebieski – z Miłkowa do Borowic. Na przełęczy między Grabowcem a Głaśnicą znajdują się ruiny przedwojennego prewentorium, zaś na siodle na południowym stoku dom wczasowy “Lubuszanin”.

Patelnia on Grabowiec
Patelnia

MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Z KARPACZA
GALERIA – skały na Grabowcu
View from Grabowiec
Na Patelni, w tle Wielki Szyszak i Szrenica

Walls of Patelnia
Ściany Patelni
Flat top of Patelnia
Wierzchołek Patelni
Ostra on Grabowiec
Ostra

Rocks on slopes of Grabowiec
Mała na Grabowcu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *