Zamek Karpień

Ruiny zamku na szczycie Karpiaka (ok. 760 m n.p.m.) w północnej części Gór Złotych. Zamek strzegł dawniej traktu z Pragi na Śląsk i Morawy przez Przełęcz Karpowską, zwanego Solną Drogą. Powstał przypuszczalnie na początku XII wieku i pozostawał we władaniu rodu Gluboszów. W XIV i XV stuleciu Karpień pełnił funkcję centrum administracyjnego klucza lądeckiego i obok Szczerby i Homola, stanowił ważną warownię ziemi kłodzkiej. W roku 1428 r., po przegranej przez księcia ziębickiego Jana bitwie pod Wielisławiem, Lądek oraz Karpień zostały zniszczone podczas rejzy husyckiej. Husyci powrócili w roku 1431 r. ponownie pustosząc okolice Karpienia. Po wojnach husyckich zamek przeszedł w ręce Hynko Kruszyny, pana hrabstwa kłodzkiego, jak na czeskiego szlachcica, dość ekscentrycznego. Dopuścił się on szeregu gwałtów na sąsiadach – nie dość, że łupił kupców na traktach, to porwał m.in. na nyskim gościńcu księcia Opawy, Wilhelma i trzymał go w lochach karpieńskich właśnie, w oczekiwaniu na okup.


Zamek Karpień (Karpenstein) na ilustracji z 1887 roku, w tle Śnieżnik

Miarka się jednak przebrała, gdy w maju Roku Pańskiego 1442 Hinko napadł na cysterski klasztor w Henrykowie. Biskup wrocławski Konrad zorganizował wówczas wyprawę miast śląskich, na czele której stanął pragnący pomsty, były jeniec Kruszyny – Wilhelm. 15 czerwca Roku Pańskiego 1443 oddziały śląskie zdobyły zbójeckie gniazdo, które opustoszało. Natomiast Hynko zbytnio się nie przejął. Przeniósł swoją siedzibę do Homola koło Dusznik i żył jeszcze przez okres 11 lat zarządzał ziemią kłodzką. Karpień tymczasem niszczał, od czasu do czasu nocowali tu rabusie, zaś pod koniec XV wieku książęta ziębiccy Podiebradowicze – właściciele Lądka wykorzystywali miejscowy kamień jako materiał budowlany do budowy lądeckich urządzeń zdrojowych. Dopiero pod koniec XIX wieku resztkami zamku zainteresowali się miejscowi urzędnicy, przeprowadzając prace konserwatorskie.

Ruins of Karpień

Ruiny Karpienia

Obecnie szczyt jest pozbawiony drzew, co daje ograniczone widoki na Masyw Śnieżnika z korony obwarowań. Rosną tu bujne trawy i paprocie, a samo miejsce można odwiedzić przy okazji wędrówki po lądeckich skałach na Królówce i Trojaku. Wariantów dojścia na Karpień z Lądka-Zdroju jest kilka – zbocza Karpiaka i Trojaka przecina gęsta sieć duktów i znakowanych ścieżek spacerowych, niestety coraz bardziej zarastających.

Na murach Karpienia

 

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Z LĄDKA ZDROJU

 

GALERIA DODATKOWA

Widok ogólny ruin, w tle Góry Złote

Punkt widokowy na Śnieżnik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *