W dolinie Łaby

Szpindlerowy Młyn (750)znaki niebieskie – Labska bouda (1320) – znaki żółte – Śnieżne Kotły (1490) – znaki czerwone – Czarna Przełęcz (1360) – znaki niebieskie – Martinovka (1250) – znaki zielone – Medvedi boudy (1060) – znaki niebieskie – Davidovy boudy (1020) – znaki żółte – Szpindlerowy Młyn. Długość: 19 km. Suma podejść: 750 metrów. Podano odległości od ujścia Białej Łaby do Łaby. Do dojścia z centrum Szpindlerowego (tam i z powrotem) należy doliczyć jeszcze ok. 1 km.

Pojazd parkujemy na płatnym parkingu pod wyciągiem na Medvedin (150 KC/dzień). Przekraczamy Łabę i skręcamy w prawo na szlak niebieski wiodący wygodnym deptakiem jej prawym brzegiem. Przy zbiegu Łaby i Białej Łaby skręcamy za znakami niebieskimi w lewo, obok punktu informacyjnego KRNAP w dolinę rzeki uznawanej za główny ciek Łaby. W tym miejscu ongiś kończył się pięciokilometrowej długości lodowiec, który ukształtował źródliskową dolinę Łaby.

Łaba przy ujściu Białej Łaby

Łaba nad Szpindlerowym Mlynem

Rzeka ta jest tu jeszcze dość szeroka, bystro opadając ze sztucznych progów. Asfaltowa dróżka wiedzie łagodnie pod górę lasem wzdłuż brzegu. Co jakiś czas pojawiają się tablice informacyjne w języku czeskim. Mijamy ujście Niedźwiedziego Potoku, w którego pobliżu znajdują się na 20 metrów wysoki wał dawnej moreny lodowca. W miejscu gdzie szlak przekracza kładką potok Łaba rozlewa się spokojniej w płytkie bajorko. Droga wznosi się coraz wyraźniej to zbliżając, to oddalając od strumienia. Tworzy on miejscami malownicze, naturalne kaskady – najładniejsze z nich zwane Małym Łabskim Wodospadem mieszczą się tuż poniżej traktu. Powyżej można podziwiać skalne koryto potoku.

W dolinie Łaby W dolinie Łaby

W dolinie Łaby W dolinie Łaby

W dolinie Łaby / Mały Łabski Wodospad

Wkrótce droga, a z nią szlak rowerowy kończą się. Kamienista ścieżka prowadzi coraz wyraźniej pod górę, w lej zwężającej się doliny pod urwistymi, skalistymi zboczami Krkonosza. Łabski Dół jest jednym z najbardziej lawiniastych terenów Karkonoszy – z krawędzi płaskowyżu powyżej opada tu 11 lawinowych żlebów.

W dolinie Łaby W dolinie Łaby

Szlak niebieski w dolinie Łaby

Przed nami, pomiędzy drzewami widać spływający z płaskowyżu Łabskiej Łąki Wodospad Panczawy – najwyższy w Karkonoszach. Będzie on nam towarzyszył przez najbliższy odcinek szlaku, to pojawiając się, to znikając. Zacytujmy opis z 1799 roku tego malowniczego odcinka: “stanęliśmy w wielkiej, samotnej jamie Łaby i pośród łoskotu spadającej wody spoglądaliśmy w górę na skalną ścianę! (…)  Oto wyrastała przed nami wysoka na ponad osiemset stóp ściana skalna, urwisko, Bóg wie, jak powstałe, tu i ówdzie szarym mchem albo przywianymi przez wiatr roślinami przyozdobione i ziemnym szlamem tu na czerwonawo, ówdzie na brązowo zabarwione, na górnej krawędzi jeszcze śniegiem niczym welonem okolone. Z niego spada młodociana Łaba, już to się po nim ślizgając niczym po stromej śluzie, już to pieniąc się i rozpryskując niby mleko. (…) Kto posiada wrażliwość na śmiało skomponowane uroki dzikiej, potężnej przyrody, ten nie będzie zważał na trudności i się do jej świątyni, do hucznej Łabskiej Jamy zapuści.”

Panczawski wodospad W dolinie Łaby

W dolinie Łaby W dolinie Łaby

Ścieżka w dolinie Łaby

Dolina zakręca wyraźnie w prawo, odsłaniając głęboko wcięty Wąwóz Łaby, nad którym przysiadł budynek schroniska Labska bouda.

W dolinie Łaby W dolinie Łaby

Panczawska jama W dolinie Łaby

W Panczawskiej Jamie

Wciąż jednostajnie, choć stopniowo zyskujemy wysokość, zagłębiając się w świerkowy las.

Pod Panczawskim wodospadem W dolinie Łaby

Pod wodospadem Panczawy

Za drewnianą kładką na wąskiej już tutaj Łabie zaczyna się właściwe podejście – zakosami kamienistej ścieżki, która przewija się między głazami, odsłaniając widok to na skalistą scenerię Łabskiego Wąwozu, to na niższe partie doliny Łaby, której wcześniej pokonaliśmy.

W dolinie Łaby W dolinie Łaby

W dolinie Łaby W dolinie Łaby

Podejście na Łabską Łąkę

Przy jednym z zakrętów mijamy kaskadę w dolnej części wodospadów Łaby, możemy tu odpocząć na drewnianych ławeczkach.

Kaskada na Łabie Podejście na Łabską Łąkę

W Wąwozie Łaby

Podejście na Łabską Łąkę Podejście na Łabską Łąkę

Podejście Wąwozem Łaby

Coraz wyżej i wyżej pniemy się, osiągając pasmo kosówki, skąd widoki na Sedmidoli są jeszcze szersze.

Podejście na Łabską Łąkę Podejście na Łabską Łąkę

Podejście na Łabską Łąkę Podejście na Łabską Łąkę

Górny odcinek podejścia na Łabską Łąkę

Wreszcie za załamaniem stoku po lewej pojawia się bliska już Labska bouda, a w prawo odchodzi „ślepa” ścieżka do punktu widokowego nad wodospadem Łaby.

Wodospad Łaby Wodospad Łaby

Wodospad Łaby Wodospad Łaby

Ścieżka do wodospadu Łaby

Na mostku ponad nim znajduje się zastawka regulująca przepust, którą można podnieść celem dodania efektu „spienionej wody” na skalnym progu poniżej.

Wodospad Łaby Wodospad Łaby

Wodospad Łaby Wodospad Łaby

Wodospad Łaby – bez / ze “wspomaganiem”

Wracamy na główny szlak i przy Labskiej boudzie skręcamy w prawo za znakami żółtymi i zielonymi, które przekraczają w miarę spokojną już tu Łabę.

Przy wodospadzie Łaby Łaba na Łabskiej Łące

Łaba przy Labskiej boudzie

Znaki żółte, a my z nimi, kierują się w lewo, podchodząc szerokim łukiem na stoki Wielkiego Szyszaka. W miarę zyskiwania wysokości otwiera się ładna panorama płaskowyżu Łabskiej Łąki na tle Krkonosza i Kotela.

Nad Łabską Łąką Nad Łabską Łąką

Łabska louka ze szlaku Żółtego

Ścieżka wznosi się wśród kosodrzewiny, wychodząc na podmokłe spłaszczenie z Kamienną Studzienką, skąd ładnie widać otoczenie Siedmiu Dolin, ale również np. Góry Łużyckie i pasmo Jesztedu na zachodzie.

Kamienna Studzienka Kamienna Studzienka

Kamienna Studzienka Kamienna Studzienka

Przy Kamiennej Studzience

Od studzienki jeszcze zaledwie ok. 200 metrów do granicy i szlaku czerwonego przy dawnej stacji przekaźnikowej na Śnieżnych Kotłach.

Nad Śnieżnym Kotłami Nad Śnieżnym Kotłami

Nad Śnieżnym Kotłami Nad Śnieżnym Kotłami

Nad Śnieżnymi Kotłami

Idziemy za znakami czerwonymi w prawo, obchodząc górną krawędź malowniczych urwisk i wychodząc na kamienisty trawers szczytowych gołoborzy Wielkiego Szyszaka.

Nad Śnieżnym Kotłami Nad Śnieżnym Kotłami

Nad Śnieżnym Kotłami Nad Śnieżnym Kotłami

Wyjście na trawers Wlk. Szyszaka

Okrążając północne zbocza Wlk. Szyszaka ścieżka stopniowo obniża się z widokami najpierw na Góry Izerskie, potem na Śmielec, Śnieżkę i płaskowyż Białej Łąki na Przełęcz pod Śmielcem.

Nad Śnieżnym Kotłami Nad Śnieżnym Kotłami

Nad Śnieżnym Kotłami Nad Śnieżnym Kotłami

Szlak czerwony pod Wlk. Szyszakiem

Wspomniana przełęcz stanowi trawiaste siodło pod gołoborzami Wlk. Szyszaka.

Gołoborza na Wlk. Szyszaku Przeł pod Śmielcem

Rumowisko pod Wlk. Szyszakiem / Przeł. pod Śmielcem

Teraz szlak pokonuje niewielki garb Śmielca, odsłaniając rozległą panoramę Sedmidoli.

Na Śmielcu Na Śmielcu

Na Śmielcu Na Śmielcu

Przez Śmielec

Na skrzyżowaniu szlaków na Czarnej Przełęczy wybieramy niebieski i schodzimy nim w prawo wśród kosówki do położonego pod samym Wielkim Szyszakiem schroniska Martinovka.

Na Śmielcu Czeskie Kamienie

Okolice Czarnej Przełęczy

Od Martinovej boudy schodzimy szlakiem zielonym – drogą dojazdową, która obniża się obok Bradlerowych boud do Polany Dvoracky.

Wielki Szyszak z Martinovej boudy Na trawersie Czeskich Kamieni

Przy Martinowej boudzie / Bradlerove boudy

Tu skręcamy w lewo za znakami niebieskimi na kamienistą perć trawersującą południowe zbocza Czeskich i Śląskich Kamieni do schroniska Dawidowe boudy. Za nami widnieje wciąż kamienisty masyw Wielkiego Szyszaka. Od Dawidowych bud szlak żółty sprowadza nas zboczami doliny Czerwonego potoku. Przecinamy szosę z Przeł. Karkonoskiej do Szpindlerowego Młyna i docieramy w końcu w dolinę Białej Łaby, która tworzy tu malownicze kaskady. W prawo za znakami żółtymi i niebieskimi dochodzimy do mostku na Białej Łabie zwanego Dziewczęcym. Stąd prosto, wzdłuż rzeki za znakami niebieskimi, jeszcze nieco ponad 1 km do parkingu pod Medvedinem, gdzie zaczynaliśmy wycieczkę.

Kaskady przy Dziewczęcym Mostku Biała Łaba przed ujściem do Łaby

Biała Łaba przy Divci lavce

MAPA TRASY
Najdete nás na mapy.cz

KAMERA PRZY TRASIE – ZOB. POZYCJĘ LABSKA BOUDA

INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *