Szlaki (4)

GÓRY I POGÓRZE KACZAWSKIE

1. Szlak niebieski z Radomierza na Okole

Szlak prowadzi przez najwyższe partie najniższego w polskich Sudetach pasma górskiego. Zbocza grzbietów Barańca i Maślaka oraz Łysej Góry i Okola oferują ładne widoki na Grzbiet Wschodni Gór Kaczawskich oraz na Karkonosze pod warunkiem, że na ich trawersie znajdziemy się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. W przeciwnym wypadku oślepi nad górujące nad ich wałem słońce. Zwykle jest tu pusto, bo turyści wolą zamykający panoramę rejon Śnieżki.

linki do opisów trasy: 1 / 2

2. Szlak żółty od szosy z Lubiechowej na Okole

Właściwie sam szlak nie jest szczególnie interesujący, ot prowadzi sobie lasem. Najlepsze –  to jest skalne zęby Okola z panoramą Karkonoszy i Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich czekają na jego końcu. Jedno z najładniejszych miejsc w tym rejonie Sudetów niestety coraz bardziej zarasta otaczającymi szczyt brzózkami i świerkami. A będąc w okolicy warto odwiedzić kościółek w Lubiechowej z pięknymi polichromiami.

link do trasy

Na Okolu

3. Szlak żółty z Płoniny do Radzimowic

Jak wskazywałem wyżej Góry Kaczawskie to dla turysty “trudne” pasmo, jak to się czasem mówi: dla koneserów. Niewielkie wysokości, spłaszczone grzbiety, mało dominant, no może poza Połomem. A jednak klimat rozległych, nasłonecznionych pastwisk, przycupniętych pod wierzchołkami osiedli oraz wyrastających tu i ówdzie ruin robi swoje. Ot, choćby taki Mysłów – wieś przy głównej szosie jeleniogórskiej, zwykle mijana w pośpiechu na drodze ku Karkonoszom oraz okalające ją wzniesienia pozwalają się nasycić przestrzenią i przyrodą. Wcześniej mamy widok ze szlaku na malowniczą dolinę źródliskową Kaczawy z wyrastającymi na jej brzegu ruinami Niesytna, później docieramy do położonych na uboczu Radzimowic skąd widać również kawał świata ze wspomnianymi Karkonoszami na czele.

link do trasy

4. Szlak żółty z Proboszczowa na Ostrzycę

Pogórze Kaczawskie kryje w sobie sporo ciekawych miejsc, do których dociera coraz więcej szlaków, choć są też sytuacje w drugą stronę (Wąwóz Myśliborski). Na ich liście nie mogło zabraknąć Ostrzycy, na którą najłatwiej dotrzeć z Proboszczowa, skąd też ładnie się prezentuje jej stożek. Na sam szczyt prowadzi odnoga od szlaku – bazaltowe schodki.

link do opisu

5. Szlak żółty z Myśliborza do Myślinowa

Pogórze Kaczawskie kryje w sobie więcej malowniczych miejsc – choćby Krucze Skały, Wilczą Górę, Wielisławkę, Czartowską Skałę czy wąwozy Parku Krajobrazowego “Chełmy”. Najładniejszym z nich jest chyba Wąwóz Myśliborski, choć przyrodnicy uparli się zamknąć biegnący tradycyjnie dniem doliny Jawornika odcinek szlaku żółtego prowadzący najciekawszą częścią wąwozu (przy czym z tym szlakiem jest jak z podatkiem VAT – miał być zamknięty tylko okresowo).

link do opisu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *