Skalne Sudety (2) – Góry i Pogórze Kaczawskie

Najładniejsze grupy skalne  – Góry Kaczawskie z Pogórzem.

Pogórze Kaczawskie to atrakcyjna kraina zarówno dla geologa, jak i poszukiwacza kamieni. Znajdziemy tu neki – pozostałości  wulkanów, gołoborza, odsłonięcia w formie tzw. organów, wąwozy z wychodniami skalnymi, dawne wyrobiska kamieniołomów. W samych Górach Kaczawskich ze skałami jest już gorzej. Są czynne kamieniołomy na Połomie i dawne na Miłku. Jest też trochę, posądzanych dawniej o związek z siłami diabelskimi, samotników, które również znalazły się na poniższej liście.

1. Orle Skały

Rozpoczynamy z wysokiego “O”. Wysokość 718 m n.p.m. (niektórzy podają kilka metrów mniej) może nie jest zawrotna jeśli chodzi o Sudety, w końcu to wysokość czubka wieży widokowej na Ślęży, jednakże jak na Góry Kaczawskie – najniższe pasmo polskich Sudetów to niemal czubek całego pasma. Na Okolu znajdują się skalne zęby Orlich Skał – dawniej popularny punkt widokowy, który zachował część walorów. Można stąd oglądać pyszniące się na południu Karkonosze.

Dojście: samochód można zostawić na rozdrożu przy szosie z Lubiechowej na Przeł. Widok w miejscu, gdzie szlak niebieski opuszcza jezdnię i rozpoczyna podejście na szczyt [1,5 km/150 m podejścia]

Orle Skały na Okolu

2. Organy Wielisławskie

Formacja ta na zboczu Wielisławki, w dolinie Kaczawy znajduje się przy szosie ze Świerzawy do Złotoryi i jest z niej widoczna, jednak przeszkodę w dojściu stanowi rzeka. U stóp skalnej ściany znajduje się wiata turystyczna, przebiega tędy również ścieżka przyrodnicza wokół położonej powyżej Wielisławki.

Organy Wielisławskie nad Kaczawą

3. Skały Wąwozu Myśliborskiego

Park Krajobrazowy Chełmy we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego kryje szereg wąwozów: Siedmicki, Grobla, Lipa. Największym i najładniejszym jest Wąwóz Myśliborski, niestety od kilkunastu lat zamknięty w najciekawszej części dla turystów, z uwagi na cenną roślinność, gdzie skały osiągają wysokość do 30 metrów.

Dojście – z płatnego parkingu na skraju Myśliborza za znakami żółtymi [1,5 km/50 m]

Wąwóz MyśliborskiSkała Elfów

4. Ostrzyca

Najładniejszy stożek powulkaniczny Pogórza Kaczawskiego z rozległymi gołoborzami na zboczach. Ze szczytu roztaczają się ograniczone widoki na otaczające wyżyny i Góry Kaczawskie.

Dojście: od placyku parkingowego pod Ostrzycą za znakami żółtymi i bez znaków [1,5 km/170 m podejścia]

Gołoborze na Ostrzycy

5. Czartowska Skała

Wyrasta z płaskowyżu między Muchowem a Pomocnem efektownym bazaltowym stożkiem. Jest doskonałym punktem widokowym na Góry Kaczawskie i Karkonosze.

Dojście: na poboczu szosy Jawor – Świerzawa jest jedno lub dwa miejsca, gdzie można się zatrzymać – stąd szlakiem żółtym [700 m/50 m podejścia]

6. Krucze Skały

Okazałe zgrupowanie piaskowcowych skał, których ściany wyszlifowała działalność miejscowego kamieniołomu. Skały najlepiej oglądać w sezonie jesienno-zimowym, gdyż przesłaniają je niemal całkowicie drzewa liściaste.

Dojście: skały zaczynają się nad stacją kolejową w Jerzmanicach. Alternatywne dojście ze Złotoryi za znakami zielonymi – ok. 1 km.

Pod Kruczymi Skałami

7. Wilcza Góra

Nek wulkaniczny na północnym skraju Pogórza Kaczawskiego jest od lat pogryzany przez kamieniołom, mimo istniejącego tu rezerwatu przyrody. Niestety nie prowadzą tu również żadne ścieżki i szlaki, otwarte choćby w dni, w które kamieniołom jest nieczynny.

Dojście: od placyku przy szosie Złotoryja – Świerzawa za znakami zielonymi i bez znaków [1,5 km/100 m podejścia]

Szczyt Wilkołaka

8. Księży Kamień

Samotna skałka przycupnięta w kępie drzew przy drodze z Mysłowa do Radzimowic. Otoczenie formacji jest niezwykle malownicze. Z łąk koło pobliskich Radzimowic roztacza się wspaniała panorama Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy.

Do skałki można dojechać drogą gruntową samochodem. Alternatywą jest dojście za znakami żółtymi z Mysłowa (można zostawić samochód na centralnym skrzyżowaniu we wsi) [800 metrów/60 m podejścia]

Księży Kamień

9. Wieżyce

Wystające z tafli zaporowego Jeziora Modrego skały reprezentują w niniejszym zestawieniu formacje doliny Bobru ciągnące się na jej przełomowym odcinku poniżej Jeleniej Góry. Do skał prowadzi z drugiego brzegu akwenu kładka.

Dojście: do położonego na przeciwnym brzegu Jeziora Modrego schroniska Perła Zachodu można dojechać od strony Siedlęcina. Alternatywą jest dojście np. za znakami zielonymi z opłotków Jeleniej Góry (pod Wzgórzem Krzywoustego) [3,5 km/200 m podejścia]

10. Diablak

I na koniec jeszcze jeden reprezentant z właściwych Gór Kaczawskich. Nazwa skały pochodzi od jej izolowanego położenia. Wyrastający pośród lasu na zboczach Lubrzy kilkunastometrowy blok zbudowany z porfirów stanowi element w otoczeniu, przypisywany czarcim siłom. W okolicy znajdują się inne formacje m.in. Karczmisko i Lubrzańska Ambona (więcej).

Dojście: za znakami żółtymi z Płoniny (samochód można zostawić przy odejściu szlaku żółtego na stok Lubrzy) lub Mysłowa [2 km/100 m podejścia]

Diablak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *