Szlaki (7)

GÓRY SOWIE I WZGÓRZA WŁODZICKIE

1. Szlak niebieski z Glinna na Wielką Sowę

Malowniczy odcinek tego szlaku zaczyna już się właściwie w położonej na wzgórzach Michałkowej, ale potem przychodzi tuptanie szosą przez Glinno. Nad Glinnem rozciągają się rozległe łąki pod Przeł. Walimską z panoramami Masywu Ślęży, Gór Kamiennych, Wałbrzyskich, Stołowych i Karkonoszy. Na deser zostaje Wielka Sowa z tamtejszą wieżą widokową, z której roztacza się przy dobrej pogodzie jednen z ładniejszych w Sudetach widok.

link do trasy

(Karkonosze i masyw Włodarza spod Przeł. Walimskiej)

2. Szlak zielony z Góry Włodzickiej na Górę Wszystkich Świętych

Wzgórza Włodzickie należą do rzadko odwiedzanych acz malowniczych zakątków Sudetów, a szlak zielony przemierza oba ich grzbiety – od Włodzickiej Góry po spiętrzenie pod Górą Wszystkich Świętych zwane Kościelcem. Poza rejonem Góry Włodzickiej szlak prowadzi cały czas odkrytym grzbietem lub w jego pobliżu z rozległą panoramą Gór Kamiennych, Sowich i Stołowych. Wprawdzie górskiego charakteru tu niezbyt wiele, a jedyny bardziej stromy odcinek to zejście do Nowej Rudy przez miejscowe ogródki, ale za to jakie poczucie przestrzeni! No i dwie wieże widokowe w południowej części Wzgórz, obie z godną panoramą okolic, sięgającą Karkonoszy.

link do opisu 1 / 2 / 3

(Na szlaku zielonym pod Pardelówką)

3. Szlak czerwony z Przeł. pod Moszną na Kalenicę

Oczywiście powyższe wydzielenie odcinka głównego szlaku sudeckiego na obszarze Gór Sowich jest nieco sztuczne, ale obejmuje najciekawszy moim zdaniem jego odcinek. Możemy tu liczyć na rozległe widoki z grzbietu między Moszną a Sokołem oraz podejścia do schroniska Orzeł, z samej Wielkiej Sowy (wieża) i jej grzbietu prowadzącego ku Koziemu Siodłu, wreszcie z polany nad Przełęczą Jugowską i wieży na Kalenicy, pod której szczytem napotkamy Słoneczne Skały. Pewną niedogodnością szlaku jest spore natężenie w tzw. sezonie ruchu turystycznego w rejonie między Przeł. Sokolą a Kalenicą.

link do opisów 1 / 2 / 3

(Rejon schroniska Sowa)

4. Szlak zielony z Ludwikowic Kłodzkich na Kozie Siodło

Tu ponownie będę wybór tłumaczył pewnym resentymentem, związanym tak z wiaduktem w Ludwikowicach Kłodzkich, panoramą Wielkiej Sowy, oglądaną z rejonu Lisich Skał (niestety odcinek prowadzący do nich wyłożono jakiś czas temu betonowymi płytami), jak i samym przebiegiem trasy, która stopniowo wznosi się niemal na sam czubek Gór Sowich.

link do opisu części

(Kalenica znad Ludwikowic Kłodzkich)

5. Szlak zielony z Rościszowa do krzyżówki nad Potoczkiem

Powód umieszczenia szlaku biegnącego od położonego na uboczu kościółka w Rościszowie jest właściwie jeden – malownicze Wzgórze Marii, z którego roztacza się ładna panorama Wielkiej Sowy oraz Kotliny Dzierżoniowskiej. Potem niestety szlak poprowadzono szosą, choć i ten problem da się rozwiązać, korzystając z sieci dróg leśnych na stokach Wrońca lub przechodząc przez górną część Potoczka – na zboczach Wielkiej Sowy.

linki do opisów: 1 / 2

(Na Wzgórzu Marii)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *